Benedykt XVI spotkał się z jezuitami
22 kwietnia 2006 | 17:41 | ml //mr Ⓒ Ⓟ
Kultura naszych czasów, „o ile z jednej strony poszczycić się może nadzwyczajnym postępem w dziedzinie nauki, pozostaje pod silnym wpływem pozytywistycznego i materialistycznego scjentyzmu” – powiedział Benedykt XVI w czasie spotkania z jezuitami w Bazylice Watykańskiej.
Papież przemawiał po Mszy św. na zakończenie specjalnej pielgrzymki Towarzystwa Jezusowego na grób świętego Piotra. Dziś zakon ten czci Maryję jako Królową Towarzystwa Jezusowego. 22 kwietnia 1541 roku św. Ignacy i jego pierwsi towarzysze złożyli uroczyste śluby zakonne przed obrazem Matki Bożej w rzymskiej bazylice św. Pawła za Murami.
Mszę św. odprawił watykański sekretarz stanu, kard. Angelo Sodano. Papieża powitał przełożony generalny jezuitów, ojciec Peter-Hans Kolvenbach, który przypomniał, że spotkanie jest wyrazem wdzięczności Bogu za „trzech mężów nadzwyczajnej świętości i wyjątkowego zapału apostolskiego, jakimi byli trzej przyjaciele Pana: święty Ignacy, święty Franciszek Ksawery i błogosławiony Piotr Faber”.
W swoim wystąpieniu Papież podziękował jezuitom za szczególną wdzięczność Następcy Piotra i zachęcił do „wiernego wyjścia naprzeciw nie cierpiącym zwłoki potrzebom Kościoła”.
Wymienił wśród nich tradycyjne zaangażowanie zakonu na polu teologii i filozofii oraz dialog z kulturą współczesną. Podkreślił, że „wysiłek krzewienia kultury, dla której inspiracją są wartości Ewangelii, wymaga intensywnego duchowego i kulturalnego przygotowania” i zalecił w związku z tym kontynuację ignacjańskiej tradycji „długich lat formacji w życiu duchowym i kulturalnym”, czego wymaga „złożoność i rozległość dzisiejszej kultury”, jak również apostolat w dziedzinie oświaty i wychowania w kolegiach.
Benedykt XVI wspomniał także postać św. Franciszka Ksawerego, którego 500-lecie narodzin obchodzono 7 kwietnia, ogłoszonego przez Piusa XI „patronem misji katolickich”.
W Mszy św. i spotkaniu z Ojcem Świętym uczestniczyli też wierni związani z dziełami prowadzonymi przez jezuitów, takimi jak Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego i Apostolstwo Modlitwy. Dzisiejsze uroczystości wpisują się w tegoroczne obchody 450-lecia śmierci św. Ignacego oraz 500-lecia urodzin jego towarzyszy: św. Franciszka Ksawerego i bł. Piotra Fabera.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.