Benedykt XVI spotkał się z prezydentem Izraela
11 maja 2009 | 16:47 | pc, tom (KAI Jerozolima) / maz Ⓒ Ⓟ
Benedykt XVI został przyjęty w Jerozolimie przez prezydenta Izraela, Szimona Peresa. – Każdego dnia modlę się, aby pokój zrodzony ze sprawiedliwości powrócił do Ziemi Świętej i całego regionu, przynosząc bezpieczeństwo i nową nadzieję dla wszystkich – wyznał papież w przemówieniu.
Spotkanie z udziałem 300 osób życia politycznego i religijnego Izraela miało miejsce w ogrodach Pałacu Prezydenckiego. Byli tam także obecni przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, a wśród nich ambasador RP w Izraelu, Agnieszka Magdziak-Miszewska.
„Pozdrawiam słowem, które w naszym języku wyraża jednocześnie istotę marzeń – Shalom” – rozpoczął prezydent Peres i dodał: „Witam promotora pokoju, wielkiego duchowego przywódcę przekaziciela przesłania pokoju dla naszej ziemi i dla wszystkich”.
Prezydent podkreślił, że historia Izraela „daje przykłady zjednoczenia w oddaniu Bogu jak i następstw ziemskich podziałów”, a „judaizm jest zbudowany na tolerancji dla innych religii”. „Podziały trzeba zostawić historii” – zaznaczył Peres. Przypomniał, że Żydzi stracili „wiele najcenniejszego w walce”. „Znamy Holokaust, dymy krematoriów, nasz dom w Izraelu jest ostoją życia dla tych, którzy widzieli tylko śmierć nasze serca są czułe na cierpienie innych” – mówił prezydent.
Zwrócił uwagę, że „duchowi przywódcy mogą przygotować drogę dla polityków, mogą oczyścić pola minowe, które zagradzają drogę do pokoju”. „Bardziej niż uzbrojonych pojazdów, potrzebujemy silnego inspirującego ducha, aby wlewać stronom konfliktu przekonanie, że pokój jest osiągalny i rozpalać gorące jego pragnienie” – wskazał Peres.
Nawiązał do dobrych relacji watykańsko-izraelskich, „pojednania i zrozumienia między Stolicą Apostolską a narodem żydowskim”. Zapewnił też, że Izrael jest gotowy do rozmów z Palestyńczykami. „Nasze drzwi są otwarte na podobne wysiłki strony Palestyńskiej” – powiedział szef państwa.
Zaznaczył, że razem z papieżem Izraelczycy „modlą się, aby Stwórca dał nam mądrość do bycia pokornym, wezwanie, by nie poniżać innych, pamięć, że każdy jest stworzony na Boże podobieństwo”. „Umacniajmy nasze zaangażowanie na rzecz poszanowania ludzkiej godności, świeżości powietrza, czystości wody, urodzajności gleby, nadziei młodych” – zaapelował Peres.
„Szczególny wkład religii do poszukiwania pokoju polega przede wszystkim na autentycznym, żarliwym i wspólnym poszukiwaniu Boga” – powiedział Benedykt XVI podczas spotkania. Zapewnił, że jego pielgrzymka do miejsc świętych jest modlitwą o cenny dar jedności i pokoju dla Bliskiego Wschodu i całej ludzkości. – Doprawdy każdego dnia modlę się, aby pokój zrodzony ze sprawiedliwości powrócił do Ziemi Świętej i całego regionu, przynosząc bezpieczeństwo i nową nadzieję dla wszystkich – wyznał papież.
Przypomniał, że „pokój jest nade wszystko Bożym darem”, dlatego „szczególny wkład religii do poszukiwania pokoju polega przede wszystkim na autentycznym, żarliwym i wspólnym poszukiwaniu Boga”. – Naszym zadaniem jest głoszenie i świadczenie, że Wszechmogący jest obecny i poznawalny, nawet wówczas gdy wydaje się ukryty przed naszym wzrokiem, że działa w świecie dla naszego dobra, oraz że przyszłość społeczeństwa naznaczona jest nadzieją, gdy pozostaje w harmonii z Bożym ładem. Dynamiczna Boża obecność pociąga serca ku sobie i zapewnia jedność. W istocie ostateczną podstawą jedności między ludźmi jest doskonała jedność i powszechność Boga, który stworzył kobietę i mężczyznę na swój obraz i podobieństwo, żeby nas przywieść do swego Bożego życia, aby wszyscy byli jedno – tłumaczył Benedykt XVI.
Jego zdaniem zwierzchnicy religijni muszą być świadomi, że „wszelkie podziały czy napięcia, wszelka skłonność do zamykania się w sobie czy do podejrzliwości między wierzącymi lub naszymi wspólnotami mogą łatwo prowadzić do sprzeczności, które przyćmiewają jedność Boga, stanowią zdradę naszej jedności i sprzeciwiają się Jedynemu”.
Jerozolima – zauważył papież – jest miastem, które pozwala żydom, chrześcijanom i muzułmanom na „dawanie wspólnego świadectwa pokojowego współistnienia, od dawna upragnionego przez ludzi oddających kult jednemu Bogu”. – Postanówmy zapewnić, że przez nauczanie i kierowanie naszymi wspólnotami będziemy pomagać ich członkom w autentycznej wierności temu, czym są jako ludzie wierzący, zawsze świadomi nieskończonej dobroci Boga, nienaruszalnej godności każdej istoty ludzkiej i jedności całej rodziny ludzkiej – stwierdził Ojciec Święty.
Na zakończenie zwrócił się do „zwykłych rodzin” Jerozolimy i Izraela. – Któryż z rodziców chciałby kiedykolwiek dla swego syna czy córki przemocy, niebezpieczeństwa, braku jedności? Jakiemu ludzkiemu celowi politycznemu może kiedykolwiek służyć konflikt i przemoc? Słyszę wołanie mieszkańców tej ziemi o sprawiedliwość, pokój, poszanowanie ich godności, trwałe bezpieczeństwo, codzienne życie wolne od lęków powodowanych zagrożeniami zewnętrznymi i bezsensowną przemocą. Wiem, że spora liczba kobiet i mężczyzn oraz ludzi młodych działa na rzecz pokoju i solidarności poprzez programy kulturalne oraz inicjatywy ukazujące konkretnie troskę o bliźniego; są na tyle pokorni, że potrafią przebaczyć, mają odwagę podjąć marzenie, które jest ich prawem – mówił Benedykt XVI.
Swoje przemówienie zakończył życzeniem, by „autentyczne nawrócenie serc wszystkich prowadziło do coraz większego umocnienia zaangażowania na rzecz pokoju i bezpieczeństwa przez sprawiedliwość dla każdego”. – Shalom! – powiedział papież.
Papieska wizyta u prezydenta rozpoczęła się od powitania przez trójkę dzieci, które poczęstowały Benedykta XVI owocami. Następnie papież wpisał się do księgi pamiątkowej. Potem obaj mężowie stanu odbyli kilkunastominutową prywatną rozmowę w prezydenckim gabinecie.
Spotkanie w ogrodach prezydenckich uświetnił występ chóru dziecięcego, który wykonał pieśń „Alleluja”, a z solistami zaśpiewał przejmujący utwór „Shalom”.
Benedykt XVI otrzymał od prezydenta w prezencie najmniejszą Biblię na świecie. Cały tekst Starego Testamentu mieści się na silikonowym chipie wielkości pół milimetra kwadratowego i można go czytać przy użyciu mikroskopu elektronowego. Twórcami tzw. nano-Biblii jest grupa naukowców z instytutu politechnicznego Technio w Hajfie.
Shimon Peres ma 86 lat. Urodził się w Wiszniewie w ówczesnej Polsce, obecnie na Białorusi. W 1934 r. wraz z rodziną wyemigrował i zamieszkał w Tel Awiwie. Wielokrotnie pełnił różne funkcje państwowe. W 1994 r. został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla razem z ówczesnym premierem Izraela Icchakiem Rabinem i przywódcą Palestyńczyków Jasirem Arafatem. Na fotelu prezydenckim zasiada od 2007 r.
Zobacz pełny tekst przemówienia papieża w dziale BIBLIOTEKA »
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.