Benedykt XVI spotyka się z „Kręgiem Uczniów Ratzingera”
28 sierpnia 2010 | 13:57 | st, tom (KAI)/ms Ⓒ Ⓟ
W ośrodku kongresowym Mariapoli w Castel Gandolfo trwają od wczoraj obrady „Kręgu Uczniów Ratzingera”, które trwać będą do 30 sierpnia. Tematem jest „Hermeneutyka II Soboru Watykańskiego”, a głównym relatorem – abp Kurt Koch, nowy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Podczas spotkania abp Koch wygłosi dwa odczyty. Temat pierwszego brzmi: „Sobór Watykański II między tradycją a innowacją”. Natomiast drugi będzie poświęcony soborowej Konstytucji o liturgii „Sacrosanctum concilium” i posoborowej reformie liturgicznej.
Większość uczestników sesji pochodzi z Niemiec i Austrii. Jest obok nich także jeden Włoch, Irlandczyk, Holender, Koreanka i obywatel Indii. Do Castel Gandolfo przybył m.in. arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn i biskup pomocniczy z Hamburga, Hans-Jochen Jaschke. Obrady z udziałem papieża odbywają się przy drzwiach zamkniętych.
Dziś i jutro po wykładach abp Kocha będzie miała miejsce swobodna dyskusja. Natomiast w niedzielę, 29 sierpnia po wspólnej Mszy św. rano uczniowie Ojca Świętego wręczą mu książkę będącą owocem spotkania w 2008 r., zatytułowaną „Rozmowa o Jezusie. Papież Benedykt XVI w dialogu z Martinem Hengelem, Peterem Stuhlmacherem i swoimi uczniami w Castel Gandolfo 2008”. Książkę wydało wydawnictwo Mohr Siebeck. Po śniadaniu z papieżem jego uczniowie wezmą udział w modlitwie „Anioł Pański”.
– Nasze spotkania mają od lat ten sam przebieg – powiedział bp Jaschke w rozmowie z niemiecką agencją katolicką agencją KNA. Podczas tych spotkań omawiamy ważne projekty, a z zasady jednego przed- i jednego popołudnia uczestniczy w naszych dyskusjach papież. Znowu wciela się w rolę dawnego profesora: kieruje dyskusją, ocenia referaty i wypowiedzi – powiedział niemiecki hierarcha.
Jego zdaniem widać, jak Benedykt XVI „cieszy się, że znowu może być profesorem”. – Oczywiście mówi z perspektywy Kościoła powszechnego i swego wysokiego urzędu. Ale pozostał człowiekiem nauki o wysokim potencjale intelektualnym, a także takim, jakim pamiętają go dawni uczniowie: pogodnym, otwartego serca i bardzo uważnym – dodaje bp Jaschke. Ze szczególną uwagą „Krąg Uczniów Ratzingera” zawsze oczekuje podsumowania obrad przez ich dawnego profesora. Ojciec Święty sprawuje też wraz z nami Eucharystię, a na zakończenie spotkania zaprasza nas na wspólne śniadanie.
„Krąg Uczniów Ratzingera” istnieje od 1971 r. Jak wspomina kard. Schönborn, powstał dlatego, że ks. prof. Joseph Ratzinger w Ratyzbonie miał zbyt wielu doktorantów i nie był on w stanie opiekować się indywidualnie każdym z nich. Dlatego wszyscy spotykali się w co drugą sobotę w seminarium duchownym w Ratyzbonie. Po wspólnej Mszy św. doktoranci przedstawiali swoje najnowsze osiągnięcia, o których potem wspólnie dyskutowano. „Jeszcze do dziś niektórzy uczniowie prof. Ratzingera dziwią się, jak otwarcie i z jaką intelektualną swobodą dyskutowaliśmy o najbardziej kontrowersyjnych problemach teologii” – stwierdził obecny metropolita Wiednia.
Grupa ta spotykała się raz w roku również wówczas, gdy ich profesor został w 1977 mianowany arcybiskupem Monachium i potem, gdy w 1982 wyjechał do Rzymu. Od 2005 r., gdy kard. Ratzinger został wybrany papieżem, liczący obecnie ok. 40 osób „Krąg uczniów”, zbiera się w Castel Gandolfo.
Koordynatorem tych spotkań jest od wielu lat salwatorianin o. Stephan Otto Horn, w latach 1972-76 asystent ks. prof. Ratzingera. Do 1999 r. był on profesorem teologii fundamentalnej na Uniwersytecie w Pasawie.
Od 2009 r. „Krąg Uczniów Ratzingera” poszerzył się o młodych teologów, którzy pochodzą głównie z krajów języka niemieckiego, ale są wśród nich także młodzi naukowcy z Meksyku, Hiszpanii, Włoch i USA. Podstawowym kryterium przyjęcia do „Nowego Kręgu Uczniów” jest praca w zakresie teologii Josepha Ratzingera, a także znajomość języka niemieckiego.
W ubiegłym roku podczas spotkania w Castel Gandolfo dyskutowano na temat „Misja wśród narodów: jej usprawiedliwienie i forma dzisiaj”. Tematem spotkania w 2008 r. była „historyczność Chrystusa” – sprawa bliska Benedyktowi XVI, który podjął to zagadnienie w swojej książce „Jezus z Nazaretu”. Jeszcze wcześniej dyskutowano m.in. o związkach między nauką o stworzeniu a ewolucjonizmem (2006 i 2007) oraz o obrazie św. Piotra Apostoła w Ewangelii wg św. Marka.
W 2008 r. „Krąg Uczniów” powołał do życia Fundację im. Josepha Ratzingera – Papieża Benedykta XVI. Przewodniczącym jej kuratorium jest kard. Schönborn, na czele Rady Fundacji stoi były rektor seminarium duchownego w Bambergu, 71-letni obecnie ks. Michael Hofmann, a przewodniczącym zarządu – wspomniany salwatorianin, 74-letni o. Stephan Otto Horn. Fundacja służy badaniom i krzewieniu teologii „w duchu nauczania prof. Ratzingera” oraz duchowości papieża. Działa ona za zgodą Benedykta XVI, który na ten cel przekazał fundusz założycielski. W jej ramach utworzono m.in. stanowisko profesora gościnnego na uniwersytecie w Ratyzbonie. Ponadto fundacja wspiera młodych teologów, prowadzących prace naukowe nad dziełem Josepha Ratzingera.
Poza fundacją założoną przez uczniów ks. prof. Ratzingera istnieją już trzy inne nawiązujące w różny sposób do Benedykta XVI – w Ratyzbonie, Monachium oraz w jego rodzinnym Marktl am Inn.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.