Benedykt XVI uczy głębokiego przeżywania Eucharystii
28 kwietnia 2012 | 11:06 | st (KAI/RV) / rk Ⓒ Ⓟ
Na znaczenie listu skierowanego w minionych dniach przez Benedykta XVI do episkopatu niemieckiego w sprawie tłumaczenia słów ustanowienia Eucharystii zwraca uwagę w swym cotygodniowym komentarzu dla magazynu Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego (CTV) „Octava dies” ks. Federico Lombardi.
Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, będący jednocześnie dyrektorem Radia Watykańskiego i CTV uważa, że w dokumencie tym można dostrzec lekcję miłości i szacunku dla Pisma Świętego, a także wybitnej refleksji teologicznej i duchowej służącej głębszemu przeżywaniu Eucharystii.
Ks. Lombardi zauważa, że dość szczególny list do biskupów niemieckich jest owocem papieskiej refleksji w tygodniu po Wielkanocy, podczas odpoczynku w Castel Gandolfo. Dotyczy tłumaczenia słów konsekracji wina podczas Mszy św. Benedykt XVI wyjaśnia dlaczego łacińskie słowa „pro multis” należy oddać zgodnie z tekstem biblijnym – „za wielu”, a nie „za wszystkich”, jak to niekiedy się czyni, aby podkreślić powszechność zbawienia, które przynosi Chrystus. Rzecznik Stolicy Apostolskiej zauważa, że są osoby, którym może się wydawać, że jest to temat bardzo specjalistyczny. W rzeczywistości list do biskupów niemieckich pozwala zrozumieć, co jest ważne dla papieża i w jakiej postawie duchowej do tego zagadnienia on podchodzi. Dla Benedykta XVI „słowa ustanowienia Eucharystii są absolutnie fundamentalne, dotyczące istoty życia Kościoła” – zauważa ks. Lombardi. Dodaje, że stosując tłumaczenie „za wielu” podkreślamy utożsamienie się Jezusa z zapowiadanym przez proroka Izajasza Sługą Jahwe. Powtarzając te słowa wyrażamy więc lepiej podwójną wierność: naszą wierność słowu Jezusa oraz wierność Jezusa słowu Pisma Świętego. „Nie ulega wątpliwości, że Jezus umarł za zbawienie wszystkich. Wyjaśnienie tego wiernym jest zadaniem dobrej katechezy. Powinna też ona jednak wyjaśnić głębokie znaczenie słów ustanowienia Eucharystii. Pan Jezus daje siebie «za was i za wielu» – czujemy się bezpośrednio zaangażowani a odczuwając wdzięczność stajemy się odpowiedzialni za zbawienie obiecane wszystkim ludziom” – podkreśla rzecznik Watykanu. Ks. Lombardi przypomina, że Ojciec Święty pisał już o tym w swojej książce o Jezusie. Obecnie daje nam głęboki i fascynujący przykład katechezy na temat niektórych najważniejszych słów wiary chrześcijańskiej. Jest to lekcja miłości i przeżywanego szacunku dla Słowa Bożego, a także wybitnej i istotnej refleksji teologicznej i duchowej, służącej głębszemu przeżywaniu Eucharystii. Zauważa, że w zakńczeniu swego listu papież wskazuje, że w Roku Wiary powinniśmy podążać w tym kierunku. Ufamy, że tak będzie rzeczywiście – stwierdza rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.