Benedykt XVI wspominał rodzinne strony
10 listopada 2011 | 15:59 | tom (KAI) / pm Ⓒ Ⓟ
Benedykt XVI podczas wczorajszej audiencji w watykańskiej Auli Pawła VI dla delegacji Natz-Schabs/ Naz-Sciaves, gminy w południowym Tyrolu (Górna Adyga) wspominał rodzinne strony.
Nawiązując do piękna tego kraju przypomniał słowa swojej matki, która powtarzała, że „znieśli ją z nieba aniołowie”. Burmistrz miasta Peter Gasser przekazał papieżowi dokument o przyznaniu mu honorowego obywatelstwa. W Natz-Schabs urodziły się prababka i babka obecnego papieża.
„Z całego serca Bóg zapłać“ – powiedział papież dziękując za przyznanie mu obywatelstwa honorowego i wyraził wdzięczność, że teraz „całkowicie prawnie i urzędowo czuje się tam jak u siebie w dom”
Podziękował za otrzymany w prezencie obraz przedstawiający widok Natz-Schabs, dzięki któremu będzie mógł duchowo „po nim wędrować”, gdyż nie wie, czy będzie mu dane choć raz jeszcze osobiście odwiedzić te okolice.
Benedykt XVI powiedział, że Tyrol Południowy często pojawiał się w opowiadaniach jego matki i zaznaczył, że osobiście nie poznał swej babki, ale jej osoba była przedmiotem wielu rodzinnych wspomnień. Bardzo tęskniła za Tyrolem Południowym i właściwie nigdy do końca nie zadomowiła się w Bawarii. „Podczas swojej ostatniej choroby powiedziała: `Gdybym mogła otrzymać choć jeden kubeł wody z domu to byłabym zdrowa`. Tak, nie odzyskała już zdrowia, ale żyła wodą swojej ojczyzny i miła ciężkie ale równocześnie spełnione i bogate życie” – wyznał Benedykt XVI.
Papież opowiedział inną historię związaną z jego matką. „Moja matka jako młoda dziewczyna pracowała na gospodarstwie w Kufstein; tam miała przyjaciółkę, później żonę piekarza, którą poznałem jako chłopak. Bardzo ją kochała i wielokrotnie jej mówiła: `Mario musisz wiedzieć Tyrol znieśli z [nieba] aniołowie`. Nasza matka przyjęła to jako swój testament i tak nam przekazała. Była o tym wewnętrznie przekonana, że tak jest” – wspominał Benedykt XVI.
Papież przypomniał również wycieczkę rowerową jaką w 1940 r. odbył wraz z rodzeństwem do Tyrolu Północnego. „W istocie zobaczyliśmy, że rzeczywiście tak jest, że aniołowie go znieśli. „Potem, w latach 50. przybyłem do Tyrolu Południowego i odczułem tą szczególną bliskość Boga, która wyraża się w pięknie tego kraju. Nie jest tam tak tylko przez samo piękno stworzenia, lecz także przez to, że ludzie odpowiedzieli na to Stwórcy: jeśli ma się na myśli gotyckie wieże kościołów, piękne domostwa, życzliwość i serdeczność ludzi, piękno muzyki wtedy wie się, że dali oni odpowiedź, i we współpracy między Stwórcą, jego aniołami i ludźmi powstał piękny kraj, nadzwyczaj piękny kraj. Jestem dumny i szczęśliwy, że w jakiś sposób do niego należę” – wyznał i dodał: „Moim życzeniem. w tej godzinie jest, aby tak pozostało”
Papież nawiązując do przemówienia burmistrza przypomniał, że w centrum wsi stoi kościół. „Jest on wyrazem wspólnoty, gromadzi ludzi w jednym miejscu i równocześnie otwiera ponad doliną na całe chrześcijaństwo i świat, za co trzeba ponosić odpowiedzialność. Moim życzeniem jest, aby tak pozostało, aby współbrzmiały ze sobą natura, Stworzenie i bycie człowiekiem, aby wiara dawała radość, pomagała przezwyciężać również trudne sytuacje” – powiedział papież.
Wśród 250 gości zgromadzonych w Auli Pawła VI był wikariusz generalny diecezji Bozen-Brixen, ks. Josef Matzneller. Wcześniej uroczystości nadania honorowego obywatelstwa bez udziału papieża odbyły się 22 października.
W Natz-Schabs urodziły się prababka – Elisabeth Maria Tauber (9 grudnia 1832 r.) i babka Maria Tauber-Peintner (29 czerwca 1855) obecnego Następcy Piotra. Obydwie przeprowadziły się następnie do Bawarii, gdzie babcia przyszłego papieża ze strony matki wyszła za mąż za piekarza Isidora Riegera.
Jest to trzynaste obywatelstwo honorowe kard. Josepha Ratzingera/Benedykta XVI. Wcześniej były to: Pentling (31 maja 1987), Marktl am Inn (13 lipiec 1997), Traunstein (8 luty 2006), Altötting (7 czerwca 2006), Ratyzbona (21 czerwice 2006), Aschau (4 października 2006), Tittmoning (24 stycznia 2007), Brixen/Bressanone (9 sierpnia 2008), Mariazell (21 stycznia 2009), Introd (16 grudnia 2009), Fryzynga (16 stycznia 2010), Romano Canavese (17 marca 2010).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.