Benedykt XVI wzywa do jedności Kościoła
14 kwietnia 2012 | 16:55 | tom (KAI) / rk Ⓒ Ⓟ
W orędziu z okazji inauguracji ekumenicznej pielgrzymki do Świętej Tuniki (Heilige Rock), która znajduje się w katedrze w Trewirze Benedykt XVI wezwał do jedności Kościoła.
Wychodząc od jej hasła: „I połącz to, co jest podzielone“ papież wskazał na symboliczną siłę szaty Chrystusa, o którą – zgodnie z przekazem Ewangelii – żołnierze rzymscy rzucili los przed Jego ukrzyżowaniem na Golgocie. „Święta Tunika przypomina Kościołowi o jego własnej godności” – napisał Ojciec Święty.
Tekst orędzia został odczytany 13 kwietnia podczas uroczystej Mszy św. w katedrze w Trewirze, która rozpoczęła pierwszą w tym wieku pielgrzymkę do Świętej Tuniki, przechowywanej w miejscowej katedrze. Liturgii przewodniczył prefekt Kongregacji ds. Biskupów, kard. Marc Ouellet, specjalny wysłannik papieża Benedykta XVI.
Tradycja mówi, że szatę, o którą żołnierze rzymscy rzucili los przed ukrzyżowaniem na Golgocie, przywiozła w 326 r. z Jerozolimy do Trewiru cesarzowa Helena, matka Konstantyna Wielkiego i podarowała ją Kościołowi.
Benedykt XVI zwrócił uwagę, że ostatecznie Święta Tunika nie jest żadną togą, żadną ozdobną szatą, która wyraża jakąś rolę społeczną. „Jest ona skromnym ubiorem, który służy do tego, aby okrywać i chronić tego, który ją nosi, uchronić go przed kompromitacją. Ta szata jest niepodzielnym darem Ukrzyżowanego dla Kościoła, który jest uświęcony przez Jego krew. Stąd Święta Tunika przypomina Kościołowi o jego własnej godności. Jak jednak często widzimy, w jak kruchych naczyniach niesiemy ten skarb, który powierzył nam Pan w swoim Kościele, i jak poprzez nasz indywidualizm, nasze słabości i błędy ranimy integralność ciała Chrystusa. Tutaj potrzebujemy stałej gotowości do nawrócenia i pokory, aby postępować za Panem w miłości i prawdzie. Równocześnie nie można i nie powinno się zrzekać tej szczególnej godności i integralności Kościoła oraz zostawiać go na łaskę losu, wrzawy na placu egzekucji opinii publicznej” – napisał Benedykt XVI.
Papież przypomniał, że rzymscy żołnierze nie chcieli rozerwać tuniki, lecz rzucili o nią los i zachowała się ona w całości. Przypomniał, że Ojcowie Kościoła komentując ten fragment Ewangelii wskazywali na jego jedność. „Kościół jest jedną nie podzieloną wspólnotą, powstałą dzięki miłości Chrystusa. Święta Tunika chce nam to unaocznić. Miłość Zbawiciela prowadzi we wspólnocie to, co jest podzielone. Kościół jest jedno w wielości. Chrystus nie usuwa różnorodności ludzi, lecz spaja we wzajemności i współpracy chrześcijan, którzy sami na różne sposoby, jeden drugiemu mogą stawać się pośrednikami do Boga” – napisał Ojciec Święty.
Nawiązując do ewangelicznej relacji św. Jana, że tunika była „cała tkana od góry do dołu” papież zwrócił uwagę, że jest to kolejny obraz Kościoła: nie jest on sam z siebie, lecz żyje od Boga. „Jako jedna, niepodzielna wspólnota, jest on dziełem Boga, nie wytworem ludzi i ich umiejętności. Święta Tunika chce tu być poniekąd przestrogą dla Kościoła, aby pozostawał wierny swojemu początkowi, uświadamiał sobie, że jego jedność, jego wzajemna zgoda, jego skuteczne działanie i jego świadectwo ostatecznie jest ukształtowane tylko z góry, może być tylko ofiarowane przez Boga” – czytamy w papieskim orędziu.
Nawiązując do hasła pielgrzymki „I połącz to, co jest podzielone“ papieża zachęca, aby nie pozostawać w pojedynkę i prosić Boga prowadził nas wspólną drogą wiary i na nowo nas ożywiał jej treścią. „Tak jako chrześcijanie możemy wzrastać w wierze, w modlitwie i świadectwie pośród trudności tych czasów rozpoznając również Jego wspaniałość i dobroć” – napisał papież udzielając wszystkim pielgrzymom apostolskiego błogosławieństwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.