Benedyktyńskie mniszki pozwalają zajrzeć za kraty opactwa
18 kwietnia 2018 | 11:51 | dg / mip | Żarnowiec Ⓒ Ⓟ
Benedyktynki z opactwa w Żarnowcu, w którym mieszka m.in. s. Małgorzata Borkowska, wraz z tynieckim wydawnictwem przygotowały film ukazujący ich codzienne życie. Mniszki zapraszają turystów i szukających wyciszenia, a także apelują o pomoc w remoncie zabytkowego zespołu klasztornego.
Świeże powietrze i strefa milczenia na Pomorzu – takie propozycje dla szukających wyciszenia ma opactwo benedyktynek w Żarnowcu, które istnieje już ponad 770 lat.
Mniszki postanowiły pokazać, jak wygląda ich życie za klasztornymi kratami. Materiał, który można obejrzeć na benedyktyńskim kanale portalu You Tube dotyka tego, co w ich charyzmacie najistotniejsze: modlitwy i pracy – ora et labora. Dzień zaczyna się od modlitwy i kończy na niej. Mniszki przekonują, że jeżeli któryś z elementów przestanie prawidłowo funkcjonować, wszystko prędzej czy później się zawali.
Zabytkowe opactwo benedyktynek jest otwarte dla zwiedzających i gości. Siostry wraz z benedyktynami zaznaczają jednak, że zabytek to również odpowiedzialność, nie tylko mniszek, ale całej wspólnoty kościelnej i narodowej, dla której dobra kultury są cenne.
Film o opactwie przygotowany przez tynieckie wydawnictwo powstał dzięki życzliwości i gościnności sióstr. Dostrzegalne są problemy, z jakimi stykają się mniszki: siostry muszą wymienić podłogę w kaplicy, a koszt remontu (ok. 50 tys. zł.) przekracza możliwości wspólnoty. To tylko jedna z niewielu potrzeb, ponieważ prace powinny objąć również remont skarbca, krużganków, elewacji klasztoru i jego odwodnienie, warte 1 067 500, 76 zł (dla uzyskania dotacji wymagane jest 40% wkładu własnego).
Cała akcja Remont stulecia SOS trwa już blisko rok. Mniszki bardzo liczą na pomoc. Zaznaczają, że nie tylko finansową – jeżeli ktoś zajmuje się remontami czy obróbką drewna, z pewnością przyda się jego rada lub usługi. Możliwości pomocy jest wiele, wszelkie informacje dostępne są na stronie internetowej opactwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.