Berlin chce dać „humanistom” takie prawa, jakie mają Kościoły
18 listopada 2017 | 09:56 | Berlin / ts / mz Ⓒ Ⓟ
Kraj federalny Berlin zamierza nadać Stowarzyszeniu Humanistów Berlina-Brandenburgii ( HVD-BB) taki sam status prawny, jaki mają Kościoły. Senat Berlina przyjął 15 listopada do wiadomości, że „humanistom” powinna zostać nadana taka właśnie osobowość prawa publicznego, gdyż organizacja spełnia wymagane warunki. Byłoby to pierwsze w Berlinie nadanie osobowości prawnej równej Kościołom stowarzyszeniu światopoglądowemu, mającemu zakorzenienie w wolnomularstwie.
Status stowarzyszenia użyteczności publicznej wiążę się m.in. ze zwolnieniem z podatku od osób prawnych, a także z możliwością zwolnienia od podatku z tytułu zakupu gruntu i jego posiadania. Poparcie dla projektu wyraził senator ds. kultury Klaus Lederer z lewicowej Linke. Z uznaniem mówił o zaangażowaniu humanistów w „wolnego ducha humanistycznego poglądu naukowego” jako „ważne ubogacenie w różnorodnym kulturowo, wieloreligijnym, w tym także świeckim Berlinie”.
Czytaj także: Kościół dociera do 3 mln potrzebujących w Polsce
HVD jest największą zorganizowaną wolnomyślicielskim stowarzyszeniem wspólnotą światopoglądowym w Berlinie. Jak twierdzi, liczy 13 tys. członków. Organizuje „święta młodzieży” wstępującej w dorosłość i utrzymuje około 50 ośrodków, takich jak punkty socjalne oraz całodziennej opieki nad dziećmi. W szkołach publicznych prowadzi też zajęcia wiedzy o życiu, w których uczestniczy 60 tys. uczniów.
W 13 krajach związkowych Niemiec działa 12 organizacji krajowych HVD. Humaniści w Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Nadrenii-Westfalii oraz Dolnej Saksonii są już uznani jako organizacje pożytku publicznego. Wniosek o nadanie tego statusu HVD złożył już w 1996 r., został on jednak odrzucony. Skarga berlińskiej HVD przed sądem administracyjnym też nie została rozpatrzona pozytywnie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.