Beskid Mały: Msza św. na Groniu Jana Pawła II
11 listopada 2024 | 09:41 | rk | Rzyki Ⓒ Ⓟ
O tym, jak ważne jest zaufanie Bogu, nawet w chwilach trudności, gdy mimo wątpliwości trzeba powiedzieć: „Jezu, ufam Tobie” – przypomniał na Groniu Jana Pawła II ks. Józef Walusiak. Twórca pierwszego w Polsce Katolickiego Ośrodka Wychowania i Resocjalizacji Młodzieży „Nadzieja” w Bielsku-Białej, inicjator hosteli i poradni terapeutycznych oraz zapalony pątnik jasnogórski celebrował Mszę św. w kaplicy „ludzi gór” w Beskidzie Małym, u podnóża Leskowca.
W kazaniu kapłan podzielił się refleksją nad Bożą miłością, łaską i jednością wspólnoty oraz wskazał na wartości duchowe ukazane na przykładzie historii wdowy z Ewangelii. Przywołał obraz wdowy, która ofiarowała wszystko, co miała. Podkreślił, że Bóg patrzy na intencje i serce człowieka, a nie tylko na jego zewnętrzne działania czy darowizny.
„Bóg patrzy nie tyle na nasze dary zewnętrzne, ile na intencje w sercu. Tamci, choć dawali, dawali z nadmiaru, nie obawiając się o swoje życie, bo i tak mieli wielkie majątki. A ona, choć miała tak niewiele, oddała wszystko, ryzykując bardzo dużo. Można by się zastanawiać: Kobieto, z czego będziesz żyła jutro, pojutrze? – była wdową, a więc osobą bez środków do życia. Okazała jednak wielkie zaufanie Bogu, pragnąc wesprzeć świątynię, wierząc, że Bóg jej nie opuści. Dała to, co miała, ryzykując wiele, moi drodzy. Bóg patrzy na intencje w naszych sercach, nie na to, co czasem zewnętrzne, nie na to, co inni dają tylko po to, by być zauważonym” – wyjaśnił emerytowany kapłan.
Porównał to z przykładami współczesnych, bogatych osób, które publicznie przekazują darowizny, często w obecności mediów.
Zachęcił do bycia nad autentycznym w relacji z Bogiem, wskazując na potrzebę wewnętrznej wiary i miłości.
„Ważne jest zaufanie Bogu, nawet w chwilach trudności. Mimo wątpliwości trzeba powiedzieć: Jezu, ufam Tobie. Panie, bądź ze mną, umacniaj moją wiarę i moją miłość” – powtórzył.
Groń Jana Pawła II w Beskidzie Małym to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię papieża-Polaka. Wzniesienie liczy 890 metrów n.p.m. Znajduje się tu m.in. kaplica postawiona w 1995 r. oraz stalowy krzyż z 1991 r., poświęcony „ludziom gór”.
Karol Wojtyła w latach swego dzieciństwa i młodości wielokrotnie przychodził na ten szczyt, bywał tu również jako biskup. Ostatni raz wszedł na Leskowiec i Jaworzynę jako kardynał w 1970 r., po Mszy św. odprawionej w Kalwarii Zebrzydowskiej z okazji 25-lecia kapłaństwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.