Beskid Mały: „Płomień Pamięci” zapłonął na Groniu Jana Pawła II
10 kwietnia 2010 | 10:56 | rk Ⓒ Ⓟ
Wielkie ognisko, nazwane „Płomieniem Pamięci”, zapłonęło 9 kwietnia o 21.37. na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Wcześniej, z okazji 5. rocznicy śmierci papieża, w Kaplicy Ludzi Gór odprawiono Mszę św. w intencji rychłej beatyfikacji Karola Wojtyły.
Liturgii przewodniczył ks. Jacek Pędziwiatr z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w bielskich Komorowicach.
W rozmowie z KAI kapłan przypomniał, że twórcy kaplicy na Groniu, państwo Jakubowscy spotkali się z Janem Pawłem II 15 lat temu w Skoczowie.
„Tam ofiarowali papieżowi makietę kaplicy górskiej. Myślę, że możemy traktować tę dzisiejszą modlitwę, jako rodzaj inauguracji, zwiastun obchodów 15-lecia wizyty Jana Pawła II w Skoczowie, Bielsku-Białej i Żywcu. Będąc na tej ziemi, papież wspominał Dolinę Soły i góry, które otaczają Żywiec i Andrychów. Ta podwójność okrągłych rocznic – odejścia papieża do domu Ojca i wizyty w diecezji bielsko-żywieckiej – sprawia, że dzisiejsze spotkanie jest wyjątkowe” – podkreślał duchowny.
Duchowny zwrócił też uwagę, że beskidzki Groń, podobnie jak inne szczyty górskie, sprzyja przemianie duchowej człowieka. „To rodzaj jeszcze jednej Góry Przemienienia. Człowiek zostawia na dole przyziemne problemy i wychodzi tutaj, by, tak jak Chrystus na Górze Tabor, spotkać samego Boga. Jan Paweł II jest duchowym przewodnikiem w tej wspinaczce” – dodaje ksiądz.
Po Mszy około pół tysiąca osób odmówiło Różaniec i Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Po Apelu Jasnogórskim wyruszyła procesja światła. O godzinie 21.37 wzniesienie rozświetliła ponad trzymetrowa watra – „Płomień Pamięci”. Zaśpiewano m.in. „Barkę”.
Uroczystości odbywały się w deszczowej pogodzie. Na górę dotarli licznie m.in. mieszkańcy Śląska i Małopolski – wśród nich m.in.: przewodnicy, strażacy, uczniowie okolicznych szkół i nauczyciele.
Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.) leży u podnóża Leskowca, najwyższego szczytu w Beskidzie Małym. Miejsce to było często celem wycieczek ks. Karola Wojtyły. Wcześniej jeszcze jako gimnazjalista, przychodził tu z pobliskich Wadowic.
Na szczycie Gronia znajduje się kaplica wzniesiona w 1995 r. z inicjatywy działacza PTTK Stefana Jakubowskiego z Andrychowa, oraz stalowy krzyż z 1991 r., poświęcony „ludziom gór”. W kaplicy stoi fotel, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 r. oraz ołtarz z inskrypcją: Jest nas troje: Bóg, góry i ja.
Koło PTTK „Szarotka” z Andrychowa wraz z grupą modlitewną z Gronia Jana Pawła II od kilku lata apeluje do członków towarzystw turystycznych, ratowników górskich i do wszystkich miłośników gór, by pamiętać o kolejnych rocznicach śmierci papieża. Znakiem pamięci o Ojcu Świętym mają być ogniska zapalone na szczytach gór oraz świece płonące w oknach domów i schronisk.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.