Beskid Żywiecki: I Patriotyczny Zlot na Jałowcu (zapowiedź) (JUŻ JEST!)
31 października 2011 | 10:03 | rk Ⓒ Ⓟ
Modlitwa różańcowa w intencji Ojczyzny, o wypełnienie Ślubów Jasnogórskich i beatyfikację sługi Bożego, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz dziękczynna modlitwa za beatyfikację Jana Pawła II – złożą się na program I Zlotu na Jałowcu u stóp Babiej Góry, który odbędzie się w Święto Niepodległości, 11 listopada. Szczyt, wznoszący się na wysokość 1111 m n.p.m., był ulubioną górą „Prymasa Tysiąclecia”. Stoi tu krzyż oraz znajduje się tablica upamiętniająca pobyt i wędrówki Prymasa Wyszyńskiego z czasów jego pobytu w stryszawskiej Siwcówce.
Organizatorzy zlotu z Beskidzkiego Stowarzyszenia Produkcji Ekologicznej i Turystyki „Pro-Eko” planują, by pod górskim krzyżem 11 listopada o godzinie 11:11 odmówić Różaniec w łączności z Jasnogórską Rodziną Różańcową, a o 12:00 w łączności z Jasną Górą i Stolicą Apostolską modlitwę Anioł Pański. Zlot ma zakończyć popołudniowa Msza św. w kościele parafialnym pw św. Karola Boromeusza w Koszarawie,
Siwcówka, to przysiółek Stryszawy, leżący na stokach Jałowca w Beskidzie Żywieckim. Miejsce to znane jest w okolicy, dzięki istniejącemu tu od 1929 roku klasztorowi sióstr zmartwychwstanek, prowadzących w przeszłości gospodarczą szkołę dla dziewcząt, potem również ochronkę i dom dziecka. Z Siwcówki pochodziła także Kunegunda Siwiec zwana Kundusią z Siwcówki, która zmarła w 1955 roku w opinii świętości.
Tutaj także w latach 1960-1967 przyjeżdżał na letni wypoczynek kard. Stefan Wyszyński. Obecnie w tzw. Kapelanówce, budynku należącym do klasztoru sióstr zmartwychwstanek, znajduje się Izba Pamięci Prymasa. Zgromadzono tu wiele zdjęć związanych między innymi z jego pobytem oraz przedmioty i wyposażenie pokoju, w którym przebywał.
Prymasa często w Siwcówce odwiedzał ówczesny biskup krakowski Karol Wojtyła. Spotkania te upamiętnia obelisk położony przy szlaku na Jałowiec.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.