Beskid Żywiecki: Msza na Matysce w 9. rocznicę śmierci ks. Gawlika
04 sierpnia 2013 | 20:53 | rk Ⓒ Ⓟ
W 9. rocznicę śmierci ks. prałata Stanisława Gawlika, 4 sierpnia, wierni modlili się na Matysce w Beskidzie Żywieckim w intencji tego zasłużonego dla diecezji kapłana. Mimo olbrzymiego upału, na placu pod gigantycznym, ponadczterdziestometrowym Jubileuszowym Krzyżem zebrała się liczna grupa wiernych, dziękując Panu Bogu za dar życia inicjatora budowy Golgoty Beskidów, dar kapłaństwa i dar 40 lat posługiwania na terenie Radziechów.
O spokój duszy budowniczego Krzyża Jubileuszowego na Matysce podczas Mszy św. modlił się ks. Krzysztof Mucha – wikary parafii pw. św. Marcina w Radziechowach. W homilii podkreśli, że osobiście nie poznał znanego z licznych opowiadań parafian duchownego. Wyraził przekonanie, że zmarły kapłan był wyjątkowym człowiekiem i duszpasterzem i że przez całe życie dbał nie o dobra doczesne, ale o wieczne.
Wśród uczestników uroczystości nie zabrakło pątników z rodzinnej miejscowości ks. Gawlika – Małej Wsi. Ponad 30-osobowa grupa idąc pod Krzyż, odprawiła Drogę Krzyżową.
Ks. prałat Stanisław Gawlik urodził się 16 października 1935 roku w Małej Wsi koło Wieliczki. Święcenia kapłańskie przyjął w 1959 roku, a 5 lat później trafił do parafii św. Marcina w Radziechowach koło Żywca. Pracował tam – jako wikary, administrator, a od 1977 roku jako proboszcz – do ostatnich dni życia. Pełnił też funkcję dziekana radziechowskiego i diecezjalnego duszpasterza rolników.
W 2000 roku podjął inicjatywę budowy Krzyża Millenijnego na Matysce oraz wiodącej na jej szczyt drogi krzyżowej z monumentalnymi rzeźbami, którą nazwano Golgotą Beskidów.
Kapłan zmarł nagle 3 sierpnia 2004 roku. Rok później Zespół Szkół w Radziechowach wybrał sobie zmarłego księdza za swego patrona.
Góra Matyska – zwana Golgotą Beskidów – to miejsce szczególne dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. Ogromny stalowy krzyż na ponad 600 metrowym szczycie, oświetlony nocą przez reflektory, widoczny jest z wielu beskidzkich miejscowości. Kształtem przypomina papieski pastorał bł. Jana Pawła II. To jeden z najwyższych krzyży w polskich górach.
Przy drodze wiodącej na szczyt powstały niezwykłe rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. W listopadzie odbywają się tu Zaduszki Narodowe, podczas których wspomina się osoby zasłużone w historii Polski. Kilka lat temu rozpoczęto usypywanie symbolicznego kurhanu, upamiętniającego narodowych bohaterów. Msze sylwestrowe odprawiane są tu od 2000 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.