Drukuj Powrót do artykułu

Beskid Żywiecki: upamiętnią „kurs narciarski” ks. Karola Wojtyły

05 lutego 2019 | 14:32 | rk | Ujsoły Ⓒ Ⓟ

Członkowie oddziału babiogórskiego PTTK w Żywcu oraz miłośnicy gór zamierzają wejść w najbliższą sobotę 9 lutego na Halę Lipowską w Beskidzie Żywieckim i upamiętnić w ten sposób wyprawę sprzed 61 lat z udziałem ks. Karola Wojtyły. W dniach 9-12 lutego 1958 r. przyszły papież ukończył w schronisku PTTK na Hali Lipowej „kurs narciarski”, którego formalnym instruktorem był Jerzy Ciesielski, obecnie kandydat na ołtarze.

Uczestnicy zaplanowanej wycieczki górskiej chcą pokonać trasę, idąc Drogą Światła. Droga, na której ułożono czternaście specjalnie oznakowanych kamiennych głazów, symbolizujących poszczególne stacje rozważań, jest częścią papieskiego szlaku, jaki powstał w Beskidach w 2006 r. Prowadzi on przez Złatną Hutę na Halę Lipowską (1324 m n.p.m.).

W samym schronisku na górze z inicjatywy Oddziału Babiogórskiego PTTK zamontowano w maju 1998 r. tablicę pamiątkową. Zawiera ona m.in. odlew – faksymile słów napisanych przez ks. Wojtyłę na Hali Lipowskiej w pamiętniku jednej z uczestniczek narciarskiej wycieczki: „W górach chodź tak, aby nie gubić znaków”.

W wyprawie górskiej na Halę Lipowską sprzed 61 lat wzięli udział ludzie skupieni wokół „Środowiska” – grupy duszpasterskiej związanej z parafią św. Floriana w Krakowie. Dla oddalenia podejrzeń ówczesnych władz wyprawa nazwana została „kursem narciarskim”.

Oprócz przyszłego świętego, w wyprawie brali udział: Maria Kiwerska, Maria Bucholc, Elżbieta Ostrowska, Włodzimierz Kiwerski, Marian Wójtowicz i Jerzy Ciesielski, który był instruktorem kursu.

Ks. Karol Wojtyła był wieloletnim członkiem krakowskiego oddziału PTTK.

Dla osób, które chcą wziąć udział w sobotnim wyjściu na Halę Lipowską, zorganizowano przejazd autokarem spod MCK w Żywcu. Informacje i zapisy w biurze oddziału Babiogórskiego PTTK w Żywcu. Wyjazd 9 lutego o godz. 8.00.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.