Beskid Żywiecki: VII Zaduszki Narodowe na Matysce
05 listopada 2011 | 15:36 | rk Ⓒ Ⓟ
Około pół tysiąca osób wzięło udział w VII Zaduszkach Narodowych, które odbyły się 5 listopada pod Krzyżem Jubileuszowym na Matysce w Beskidzie Żywieckim. Wierni w tym roku szczególnie upamiętnili „bestialsko pomordowanych, bohaterskich synów i córki naszej Ojczyzny, a których miejsca pochówku nadal nie są znane”.
Na symbolicznym kurhanie pamięci uczestnicy wysypali ziemię z Lwowa – z miejsca, gdzie 4 lipca 1941 Niemcy zamordowali polskich naukowców, profesorów wyższych uczelni lwowskich.
Mszy św. przewodniczył ks. kanonik Ryszard Kubasiak, proboszcz parafii pw. św. Marcina w Radziechowach. Celebrujący liturgię kapłani modlili się w intencji ojczyzny.
Po Mszy uczestnicy uroczystości przeszli pod kurhan pamięci. Odczytano tam Apel Poległych i dosypano do kurhanu przywiezioną ziemię. Słowa apelu wyłoniono w ogólnopolskim konkursie historycznym dla młodzieży.
W drodze na szczyt Matyski specjalne grupy rekonstrukcyjne odegrały „sceny, które należy ocalić od zapomnienia”. Młodzi aktorzy przedstawili m.in. rotmistrza Pileckiego wraz ze swym oddziałem, św. Maksymiliana Kolbego otrzymującego śmiercionośny zastrzyk w bunkrze głodowym, generała „Nila”, planującego Akcję pod Arsenałem, głodujące dzieci na Syberii oraz inne postaci z historii Polski.
Góra Matyska w Radziechowach to miejsce szczególne dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. Na szczycie stoi potężny krzyż, a przy drodze powstały monumentalne rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. Na „Golgotę Beskidów” przybywają z roku na rok coraz liczniejsze pielgrzymki.
W listopadzie odbywają się tu Zaduszki Narodowe, w czasie których wspomina się osoby zasłużone w historii Polski. W 2005 r. rozpoczęto tu usypywanie symbolicznego kurhanu, upamiętniającego narodowych bohaterów. Trafiła tu ziemia z grobów bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Stanisława Pyjasa i Stanisława Pietraszki. Przyniesiono na Matyskę także urny z ziemią z Katynia, Miednoje, Bykowa i Ostaszkowa, z miejsc walk powstańców warszawskich, obrońców fortów Węgierskiej Górki oraz ziemię z Peru, na której w 1991 roku terroryści zamordowali dwóch polskich franciszkanów: Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego.
Złożono tu także m.in. ziemię z grobów uczestników Powstania Wielkopolskiego i grobu Obrońców Poczty Gdańskiej. W minionym roku na symbolicznym kurhanie uczestnicy wysypali ziemię z grobów błogosławionych sióstr nazaretanek, męczenniczek z Nowogródka, ks. Ignacego Skorupki, z pól Bitwy Warszawskiej z 1920 r. oraz z miejsca katastrofy rządowego samolotu w Smoleńsku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.