Beskidy: Msza z okazji 32. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”
01 września 2012 | 21:57 | rk Ⓒ Ⓟ
Msza św. u stóp Jubileuszowego Krzyża na Matysce w Beskidzie Żywieckim była kulminacyjnym momentem uroczystości 32. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”, jakie 1 września zorganizował Region Podbeskidzie tego związku. Liturgii przewodniczył zasłużony kapelan „Solidarności” ks. prałat Zbigniew Powada. Proboszcz bielskiej parafii katedralnej modlił się przy ołtarzu w koncelebrze kapłanów z Radziechów, Żywca, Ostrego-Twardorzeczki i Bielska-Białej.
Jubileuszowe obchody rozpoczęła Doga Krzyżowa na Golgocie Beskidów. Przy poszczególnych stacjach wzdłuż Golgoty Beskidów modli się związkowcy. W homilii podczas Eucharystii ks. prof. Tadeusz Borutka podkreślił doniosłą rolę „Solidarności” oraz zwrócił uwagę na ciągłą potrzebę istnienia tego ruchu. Wśród darów ofiarnych były chleb, wino, winogrona oraz kosz biało-czerwonych róż. Po liturgii kwiaty te uroczyście złożono przy XII stacji Golgoty Beskidów.
Po Mszy św. głos zabrał przewodniczący zarządu Regionu, Marcin Tyrna. Związkowiec ze smutkiem zauważał, że to, co obecnie dzieje się w kraju, w niczym nie przypomina tego, o co niegdyś działacze walczyli, z powodu czego tracili zdrowie i mienie. Tyrna zaapelował, by każdy w miejscu, w którym żyje i pracuje, nadal podejmował działania tak, „by nie zaprzepaścić tego co z takim trudem wywalczyli poprzednicy”. Przemawiał także Alojzy Pietrzyk – były szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.
Wśród uczestników modlitwy byli m.in. przedstawiciele „Solidarności” Browaru Żywiec, Fiat Auto-Poland oraz reprezentanci Zarządu Głównego Górali Polskich. Uroczystości zakończyły występy zespołów regionalnych.
Góra Matyska w Radziechowach to miejsce szczególne dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. Na szczycie stoi potężny krzyż, a przy drodze powstały monumentalne rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. W listopadzie odbywają się tu Zaduszki Narodowe, podczas których wspomina się osoby zasłużone w historii Polski. Kilka lat temu rozpoczęto usypywanie symbolicznego kurhanu, upamiętniającego narodowych bohaterów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.