Beskidy: podziękowanie za beatyfikację przy kaplicy, którą odwiedził ks. Wojtyła 33 lata temu
01 maja 2011 | 16:18 | rk Ⓒ Ⓟ
W kaplicy w Kiełbasowie przysiółku Pewli Małej na Żywiecczyźnie – dokładnie 33 lata po tym jak miejsce to odwiedził kard. Karol Wojtyła – wierni dziękowali dziś za beatyfikację Jana Pawła II. Ówczesny arcybiskup Krakowa odwiedził tę górską kaplicę w gminie Świnna 1 maja 1978 roku, pół roku przed wyborem na Stolicę Apostolską.
Ks. Krzysztof Stanula CSMA, proboszcz parafii w Pewli Małej przypomina, że kard. Wojtyła odwiedził kaplicę przy okazji wizytacji parafii Jeleśni. „To jest takie symboliczne. Był tu 33 lata temu, tyle ile żył na ziemi Chrystus. Miło jest, że ten, który został wyniesiony do chwały ołtarzy, u nas był, że podał nam rękę, że nas pobłogosławił, że z nami siedział przy stole. Dla mnie i dla parafian jest to niezwykle miłe, że tu właśnie był” – podkreśla michalita.
Dziś przy drewnianej kaplicy rozpoczęła się Msza św. dziękczynna. Liturgii przewodniczył ks. prałat Stanisław Kuczek z parafii w Trzebini. Oprawę muzyczna do liturgii zapewniły orkiestry dęte z całej gminy, a zaśpiewał solista operowy, Andrzej Biegun (baryton), wystąpią też uczniowie szkoły podstawowej w Pewli Małej i Zespół Regionalny „Hajduki” z Pewli Ślemieńskiej.
Kierownikiem i inicjatorem budowy kaplicy był Aleksander Olszowski – ówczesny leśniczy, który przez żonę spokrewniony był z żywieckimi Habsburgami, będącymi w posiadaniu lasów w tej okolicy. Po II wojnie światowej w latach 1945-1954 kaplica została wykończona i zaczęto odprawiać w niej nabożeństwa dla miejscowej ludności. Znajduje się tu drewniany posążek Matki Boskiej Leśnej. Obok kaplicy rośnie niewielki jeszcze dąb papieski, wyhodowany z żołędzi poświęconych przez Jana Pawła II i przywiezionych przez leśników z pielgrzymki do Watykanu. Jest tu także wyrzeźbiona na desce tablica pamiątkowa, przypominająca o obecności w tym miejscu kard. Karola Wojtyły.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.