Beskidy: przewodnicy turystyczni na Groniu Jana Pawła II
16 maja 2010 | 14:25 | rk Ⓒ Ⓟ
Kilkaset osób uczestniczyło w niedzielę 16 maja w VI Pielgrzymce Przewodników Turystycznych na Groniu Jana Pawła II u podnóża Leskowca w Beskidzie Małym.
Kulminacyjnym momentem wydarzenia była Msza Św. w intencji rychłego wyniesienia na ołtarze papieża-Polaka, którą odprawił emerytowany biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Janusz Zimniak. Wśród kapłanów koncelebrujących liturgię był m.in. duszpasterz przewodników turystycznych w archidiecezji katowickiej ks. Piotr Wenzel.
W pielgrzymce wzięli udział przewodnicy turystyczni ze Śląska i Małopolski oraz innych zakątków Polski. Mimo skrajnie niesprzyjającej, deszczowej pogody, na Groniu zjawili się także turyści.
Po nabożeństwie biskup poświęcił tablicę upamiętniającą postać zmarłego 1 marca 2009 roku ks. prałata Jerzego Pawlika, byłego delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. emigrantów polskich, zapalonego turysty, przewodnika PTTK, członka Koła Przewodników w Bytomiu, częstego gościa na Groniu Jana Pawła II.
Podczas niedzielnych uroczystości modlono się się także za zmarłego tragicznie w smoleńskiej katastrofie prezydenckiego kapelana, ks. Romana Indrzejczyka. Duchowny, który był członkiem Klubu Przewodników Górskich, planował uczestniczyć w dzisiejszej pielgrzymce.
Groń Jana Pawła II w Beskidzie Małym to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię polskiego papieża. Wzniesienie liczy 890 metrów n.p.m. Znajduje się tu kaplica wzniesiona w 1995 r. z inicjatywy działacza PTTK Stefana Jakubowskiego z Andrychowa, oraz stalowy krzyż z 1991 r., poświęcony „ludziom gór”.
Górskie sanktuarium w Beskidzie Małym ma symboliczne wymiary: 13 m na 5 m, nawiązujące do daty zamachu na życie papieża 13 maja 1981 r. We wrześniu 1995 r. kaplicę poświęcił biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.