Beskidy: związkowcy z wadowickiej „Solidarności” na Groniu Jana Pawła II
30 września 2013 | 15:06 | rk Ⓒ Ⓟ
Działacze „Solidarności” Ziemi Wadowickiej świętowali w niedzielę 29 września na Groniu Jana Pawła II 33. rocznicę powstania swego związku. Uroczystej Mszy św. przewodniczył emerytowany proboszcz z wadowickiej bazyliki ks. infułat Jakub Gil w koncelebrze z ks. prałatem Stanisławem Czernikiem, proboszczem parafii pw. św. Macieja w Andrychowie.
W kazaniu ks. Gil nawiązał do liturgii słowa i zauważył, że dziś ludzie znają nazwiska bogaczy, nie wiedza zaś jak nazywają się bezdomni, których spotykają. „A Jezus w Ewangelii nie mówi o nazwisku bogacza, ale wspomina imię biedaka. Nikt nie potępia przedsiębiorcy czy człowieka bogatego, który miał pomysł i założył własną firmę, w której zatrudnia ludzi. Chodzi jednak oto, aby wynagradzał uczciwie pracę, a nie wykorzystywał innych. Wśród ludzi powinna zaistnieć solidarność i braterstwo. Ludzie powinni sobie wzajemnie pomagać, okazywać wzajemny szacunek” – apelował duchowny.
W liturgii udział wzięły poczty sztandarowe NSZZ „Solidarności” z różnych zakładów i miejscowości Małopolski. Po Mszy położono kwiaty pod tablicą „Solidarności” na ścianie kaplicy. Pod pomnikiem bł. Jana Pawła II złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze. Uroczystość uświetnił koncert pieśni w wykonaniu Grzegorza Kowalskiego i Patrycji Bembenek z Krakowa.
Groń Jana Pawła II (890 metrów n.p.m.) to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię papieża Polaka. W latach swego dzieciństwa i młodości Karol Wojtyła wielokrotnie na szczyt przychodził z pobliskich Wadowic.
Pomysłodawcami i inicjatorami stworzenia tu kaplicy byli kilkanaście lat temu Stefan i Danuta Jakubowscy z Andrychowa. Dzięki ich staraniom szczyt dawnej Jaworzyny otrzymał nazwę „Groń Jana Pawła II”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.