Bestwina: zakończono kolejny etap prac konserwatorskich
21 grudnia 2022 | 16:24 | rk | Bestwina Ⓒ Ⓟ
Przedstawienie Matki Boskiej Różańcowej ze św. Dominkiem i św. Katarzyną Sieneńską podziwiać w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Bestwinie w diecezji bielsko-żywieckiej dzięki zakończonemu kolejnemu etapowi prac konserwatorskich. Pierwotny blask przywrócono odsłoniętym późnorenesansowym polichromiom, które, zdaniem specjalistów, należą do najlepszych tego rodzaju dekoracji malarskich zachowanych na południu Polski.
Bestwińska świątynia nie przestaje zaskakiwać krakowskich konserwatorów, którzy od 2017 r. prowadzą prace, podjęte z inicjatywy miejscowego proboszcza ks. Cezarego Dulki.
Jak poinformował ks. dr Szymon Tracz, konserwator architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej, działania konserwatorskie skupiły się na „uczytelnieniu zachowanych malowideł” w obrębie sklepienia prezbiterium, a także na ścianie tęczowej kościoła.z
„Od strony prezbiterium można tu teraz podziwiać przedstawienie Matki Boskiej Różańcowej ze św. Dominkiem i św. Katarzyną Sieneńską, a od strony nawy monumentalną scenę Sądu Ostatecznego. W podłuczu tęczy zachowały się przedstawienia czterech Ewangelistów i św. Barbary. Na powrót w łuku znalazła się belka tęczowa z umieszczoną na niej grupą Ukrzyżowania” – wymienia historyk sztuki, wskazując jednocześnie na zachowany późnorenesansowy fryz podstropowy z medalionami ukazującymi dwunastu Apostołów.
„Na ścianach nawy można zobaczyć fragmenty zachowanej dekoracji ramowej, którą niegdyś tworzyły sceny z Nowego Testamentu. Szczególnie interesująco prezentuje się południowo-wschodni narożnik nawy, gdzie zachowało się monumentalne przedstawienie św. Krzysztofa oraz niezwykle dekoracyjne obramienie renesansowego portalu i wnęki ościeżowej” – zauważa.
Prace prowadzone są dzięki ofiarom parafian oraz dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Śląskiego i Śląskiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.
Pierwszą wzmiankę o bestwińskiej parafii można znaleźć w dokumencie „Liber rationis decinae sexennalis” z 1326 roku, który znajduje się w Bibliotece Watykańskiej. Około 1575 roku na miejscu drewnianego powstał kościół murowany. W 1632 roku otrzymał tytuł Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.