Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do KAI
20 grudnia 2018 | 06:40 | lk / pz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Betlejemskie Światło Pokoju dotarło w środę 19 grudnia do redakcji Katolickiej Agencji Informacyjnej w Warszawie. Harcerze wręczyli dziennikarzom symboliczną lampkę ze świecą, której płomień pochodzi z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem.
Światełko przyniosło troje harcerzy pod przewodnictwem podharcmistrza Michała Gietki z Kwatery Głównej ZHP. Goście odmówili razem z dziennikarzami modlitwę „Anioł Pański” i przekazali lampion ze światłem na ręce prezesa KAI Marcina Przeciszewskiego. Przypomnieli, że tegoroczne hasło akcji to słowa „Światło, które łączy”. – Przekazujemy światło, które niesie pokój i braterstwo – powiedział phm Michał Gietko.
Dodał, że Betlejemskie Światło Pokoju jest przyjmowane z rąk harcerzy w wielu instytucjach, jak Kancelaria Prezydenta czy Kancelaria Premiera, ale też m.in. w szkołach czy domach dla osób chorych i potrzebujących.
W akcję zaangażowana jest praktycznie cała struktura Związku Harcerstwa Polskiego, czyli 110 tys. osób. Chorągwie przekazują światło hufcom, a te drużynom. Ponadto jest rozsyłane dalej do takich krajów, jak Ukraina, Białoruś, Litwa czy Rosja.
Odbierając Betlejemskie Światło Pokoju Marcin Przeciszewski podkreślił, że KAI relacjonuje przebieg akcji od samego jej początku, także w tym roku informując o symbolicznym przejęciu światła przez polskich harcerzy z rąk skautów słowackich.
Harcerki i harcerze z ZHP już od 28 lat angażują się w akcję Betlejemskiego Światła Pokoju. Od 25 lat, czyli od początku Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, ogólnopolskiej akcji współtworzonej przez Caritas Polska, Światło przekazywane jest właśnie na świecach WDPD.
Po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w 1986 roku z inicjatywy radia ORF Górnej Austrii. „Matką” tego pomysłu jest austriacka artystka Ada Brandstetter, która w tymże roku zaproponowała, aby w Wigilię Bożego Narodzenia rozgłośnia ta podziękowała specjalnym światełkiem wszystkim sponsorom uczestniczącym w popularnej od lat w Austrii akcji pomocy niewidomym „Światło w ciemności”. Stąd narodził się nowy pomysł – światła pokoju z Betlejem, które dziś jest już nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.