Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do KAI
16 grudnia 2019 | 16:01 | ar, lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Betlejemskie Światło Pokoju 16 grudnia dotarło do redakcji Katolickiej Agencji Informacyjnej w Warszawie. Harcerze wręczyli dziennikarzom symboliczną lampkę ze świecą, której płomień pochodzi z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem.
Światło przyniosła grupa harcerek pod przewodnictwem harcmistrzyni Martyny Kowalskiej, rzeczniczki prasowej ZHP. – W tym roku przekazujemy to światło z hasłem „Światło, które daje moc”, ponieważ chcemy, żeby wszyscy czerpali moc z tego światła, które jest symbolem braterstwa i pokoju – powiedziała harcmistrzyni wręczając lampion dziennikarzom.
Dodała, że tegoroczne Betlejemskie Światło Pokoju swoją drogę rozpoczęło od lotu samolotem do Wiednia, gdzie odbyło się ekumeniczne nabożeństwo, a następnie przekazanie światła dalej – My odebraliśmy je od skautów ze Słowacji, podczas Mszy św. na Krzeptówkach – podkreśliła rzeczniczka ZHP.
Tomasz Królak, zastępca redaktora naczelnego KAI podziękował za przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju, podkreślając, że dziennikarze starają się każdego dnia rozpowszechniać ideę jedności. – Tego nam bardzo potrzeba w społeczeństwie, ale i w naszych rodzinach i wspólnotach. Tego pragniemy sobie życzyć, zwłaszcza na ten szczególny rok, obchodów setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły i beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego. Życzymy sobie aby to światło rzeczywiście nas wszystkich łączyło – podsumował.
W akcję zaangażowana jest praktycznie cała struktura Związku Harcerstwa Polskiego. Chorągwie przekazują światło hufcom, a te drużynom. Ponadto jest rozsyłane dalej do takich krajów, jak Ukraina, Białoruś, Litwa czy Rosja.
Harcerki i harcerze z ZHP już od 29 lat angażują się w akcję Betlejemskiego Światła Pokoju. Od 26 lat, czyli od początku Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, ogólnopolskiej akcji współtworzonej przez Caritas Polska, Światło przekazywane jest właśnie na świecach WDPD.
Po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w 1986 roku z inicjatywy radia ORF Górnej Austrii. „Matką” tego pomysłu jest austriacka artystka Ada Brandstetter, która w tymże roku zaproponowała, aby w Wigilię Bożego Narodzenia rozgłośnia ta podziękowała specjalnym światełkiem wszystkim sponsorom uczestniczącym w popularnej od lat w Austrii akcji pomocy niewidomym „Światło w ciemności”. Stąd narodził się nowy pomysł – światła pokoju z Betlejem, które dziś jest już nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.