Betlejemskie Światło Pokoju już w niedzielę na Jasnej Górze
12 grudnia 2020 | 02:23 | mir/Radio Jasna Góra | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
W najbliższą niedzielę, 13 grudnia, na Jasnej Górze odbędzie się uroczyste przyjęcie Betlejemskiego Światła Pokoju. Jasnogórskie sanktuarium jest jednym z pierwszych miejsc w Polsce, do którego przybywa od 30 lat ten symbol pokoju, braterstwa i miłości. Tegoroczna akcja przebiega pod hasłem: „Światło służby”.
Eucharystii z tej okazji będzie przewodniczył o godz. 18.30 bp Andrzej Przybylski. Harcerze włączą się też tego dnia, w 39 rocznicę stanu wojennego, w zapalenie symbolicznych zniczy na placu przed Jasną Górą, gdzie już w grudniu 1981 r. częstochowianie, układając świetlisty krzyż z płonących lampek, jednoczyli się z internowanymi.
W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa, Betlejemskie Światło Pokoju ma wymiar szczególny, niosąc za sobą szczególne wezwanie do służby – bezinteresownego otworzenia się na potrzeby drugiego człowieka, pozostania uważnym na siebie oraz na swoje otoczenie.
„Przede wszystkim staramy się, aby światło dotarło tam, gdzie potrzebny jest pokój, miłość, radość i nadzieja – podkreśla harcmistrz Przemysław Kowalski z częstochowskiego hufca. Są to miejsca, w których ludzie naprawdę potrzebują pokoju, nadziei i radości” – dodaje.
Inicjatywę w 1986 r. zapoczątkowały austriackie Radio i Telewizja, przywożąc ogień z Betlejem dla dzieci niepełnosprawnych i łącząc ją z upowszechnianiem idei wolontariatu. Do akcji przyłączyli się skauci i harcerze zaszczepiając ideę w całej Europie.
Światło, zapalone w Grocie Narodzenia w Betlejem i roznoszone przez skautów i harcerzy do różnych instytucji; szpitali, sierocińców, urzędów, w tym czasie też szczególnie do ludzi, organizacji i instytucji, które każdego dnia przeciwdziałają epidemii Covid-19, aby podziękować za ich zaangażowanie i służbę.
W tym roku właśnie ze względu na epidemię i spowodowane nią ograniczenia ogień od lampy oliwnej, wiszącej
w Grocie w Betlejem nad srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce narodzenia Jezusa, nie zapaliło dziecko z Górnej Austrii, ale dziewięcioletnia Maria Khoury z Betlejem. Następnie ten „znak pokoju z Betlejem” został przewieziony samolotem do Linzu, stolicy Górnej Austrii.
W poprzednich latach w uroczystości rozesłania Betlejemskiego Światła uczestniczyły osobiście delegacje z niemal całej Europy, tym razem przekazały swoje pozdrowienia drogą wideo. Światło zostało następnie rozwiezione przez austriackich skautów „w sztafecie” na granice kraju, skąd będzie przejmowane przez miejscowych harcerzy lub inne osoby, aby zapłonęło w ich krajach lub żeby je przekazywali dalej.
W Polsce po raz pierwszy od 13 lat, uroczystość przekazania betlejemskiego światełka w niedzielę , 13 grudnia, odbędzie się na Łysej Polanie, gdzie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego słowaccy skauci powierzą je harcerzom i harcerkom z ZHP. Następnie odbędzie się Msza św., po której przedstawiciele chorągwi zabiorą światełko do swoich regionów.
Harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego już od 30 lat angażują się w sztafetę Betlejemskiego Światła Pokoju. Od 27 lat, czyli od początku Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, ogólnopolskiej akcji współtworzonej przez Caritas Polska, Światło przekazywane jest właśnie na charytatywnych świecach.
Na stronie Światła powstaje wielka internetowa mapa światła (swiatlo.zhp.pl/mapa-swiatla), na której zobaczyć można, gdzie odbywa się przekazanie światła oraz gdzie można przyjść, aby zapalić swoją świecę.
Jak podkreślają instruktorzy i wychowawcy z ZHP Betlejemskie Światło Pokoju jest także zwieńczeniem działań podejmowanych przez druhny i druhów przez cały rok. Gdy tylko wybuchła epidemia, harcerze i harcerki przyłączyli się do akcji wspierania służb medycznych w kraju – wspólnie uszyli ponad pół miliona maseczek, a także za pomocą drukarek 3D przygotowali ponad 15 tysięcy przyłbic.
We wsparcie lokalnych społeczności zaangażowały się także poszczególne hufce – działając na rzecz osób w kryzysie bezdomności, osób doświadczających przemocy domowej, czy też swoich kolegów i koleżanek – potrzebujących korepetycji, sprzętu niezbędnego do nauki, jak również wsparcia psychologicznego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.