Betlejemskie Światło Pokoju w Polsce
13 grudnia 2010 | 09:38 | it / sz Ⓒ Ⓟ
Do Polski dotarło już Betlejemskie Światło Pokoju – przywiezione do Europy przez skautów z Groty Narodzenia w Betlejem. Płomień – jak co roku – trafi do wielu polskich miast i zostanie przekazany prezydentowi, premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu. Ogień zostanie zaniesiony także do kościołów, szpitali, szkół, urzędów i miejsc pracy. Zapłonie też na wielu wigilijnych stołach.
W niedzielę późnym popołudniem Betlejemskie Światło Pokoju dotarło na Jasną Górę. Zgodnie z tradycją od ognia z groty narodzin Chrystusa zapalone zostały wieczne lampki w Kaplicy Matki Bożej. Częstochowa jest jednym z pierwszych miast w Polsce, gdzie Światło zostało przekazane.
Z rąk zastępcy naczelnika ZHP, harcmistrza Krzysztofa Budzińskiego ogień odebrał metropolita częstochowski, abp Stanisław Nowak. „To Chrystus jest Światłością świata” – podkreślił abp Nowak i wyraził radość, że „przybywa światło z Betlejem, z miejsca, gdzie On się narodził”.
Metropolita częstochowski przypomniał, że to „Jezus przyniósł światło, które jest znakiem radości, nadziei, pokoju i dobra”. Wyraził wdzięczność Bogu i wszystkim, którzy troszczą się, o to, by to Światło mogło docierać do tak wielu krajów i ludzi.
„Jasna Góra to wyjątkowe miejsce i cieszymy się, że właśnie tutaj ten wieczny płomień jest zasilany, tym przywiezionym z Betlejem. Ten ogień symbolizuje także naszą miłość do Jasnogórskiej Pani” – powiedział hm. Budziński.
Po przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju rozpoczęła się uroczysta Msza św.. W kazaniu abp Nowak przypomniał, że zasady harcerskie oparte są na Bożych prawach i prawach natury. Wzywał do ich pełnej realizacji i do tego, by harcerze „byli ludźmi z charakterem, o twardych zasadach, którzy z odwagą niosą światło a wraz z nim Chrystusa, wszędzie, gdzie ten płomień zaniosą”.
Po Mszy od zapalonych świec harcerze i pielgrzymi zapalali swoje lampiony i zabrali je w różne miejsca Polski. W spotkaniu na Jasnej Górze uczestniczyli bowiem reprezentanci różnych chorągwi z województw: śląskiego, łódzkiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.
Wcześniej ogień z Betlejem trafił do Krakowa, gdzie od harcerzy odebrał go w Bazylice Mariackiej kardynał Stanisław Dziwidz. Betlejemskie Światło Pokoju ma ogromną symbolikę, ponieważ dotarło do nas z krainy, w której Jezus Chrystus przyszedł na świat, gdzie cierpiał i zmartwychwstał, On tę ziemię uświęcił” – mówił metropolita krakowski podczas odprawionej tam Mszy.
„Niech to światło pomaga nam czuwać, bo czuwać, to znaczy być ludźmi prawego sumienia. Przyjmijmy światło Chrystusa i stańmy się świadkami jego nowiny, nadziei we współczesnym świecie dla siebie i dla innych” – dodał kard. Dziwisz
Tradycja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju narodziła się w 1986 r. w Linz, w Austrii. Od tamtej pory co roku skauci na całym świecie, a także polscy harcerze uczestniczą w przekazywaniu go w swoich środowiskach.
Związek Harcerstwa Polskiego odbiera Światło na przejściu granicznym na Łysej Polanie w Tatrach. Stamtąd Światło zostaje przekazane dalej: przez Kraków i Jasną Górę, gdzie zjeżdżają się setki harcerzy, rozprzestrzenia się po całej Polsce.
Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.