Betlejemskie Światło Pokoju w Rzeszowie
17 grudnia 2016 | 21:44 | tn Ⓒ Ⓟ
„Odważnie twórzmy pokój” – pod takim hasłem 17 grudnia w rzeszowskiej katedrze odbyło się przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju Podkarpaciu i Diecezji Rzeszowskiej. W uroczystości uczestniczyło blisko tysiąc harcerzy i harcerek.
Harcerze zgromadzili się w katedrze już o godz. 14.00 na okolicznościowym apelu. Msza św. rozpoczęła się o godz 15.00. Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczył ks. Jan Szczupak – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej, ks. harcmistrz Tomasz Latoszek – komendant Hufca Bieszczadzkiego ZHP i ks. Wojciech Środoń – duszpasterz harcerzy Diecezji Rzeszowskiej. Na początku Eucharystii harcmistrz Mariusz Bezdzietny – komendant Chorągwi Podkarpackiej ZHP – przekazał świecę z betlejemskim światłem Biskupowi Ordynariuszowi.
W homilii biskup rzeszowski mówił o symbolice światła. Kaznodzieja przypomniał, że dzięki światłu można odnaleźć się w wielu trudnych sytuacjach. Szczególnym światłem jest sam Jezus Chrystus, który prowadzi nas do zbawienia. Podczas Mszy św. paliły się nie tylko świece „Caritas” z betlejemskim światłem. Podczas obrzędu Komunii świętej harcerki i harcerze zapili świeczki na balustradzie wokół katedralnego chóru.
Na zakończenie Eucharystii bp Jan Wątroba przekazał światło z Betlejem wicemarszałkowi Województwa Podkarpackiego Bogdanowi Romaniukowi, młodszemu inspektorowi Mirosławowi Wośce – zastępcy komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie i kapitanowi Wojciechowi Deciowi z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego. Światło odebrali także harcerze z poszczególnych chorągwi, hufców i drużyn harcerskich. To właśnie oni zadbają, aby sztafeta z betlejemskim światłem objęła jak najszerszą grupę osób i instytucji.
Po Mszy św. zebrani przeszli do Parku Papieskiego, gdzie odbyło się „ogniobranie”. Przed sceną przygotowano trzy duże ogniska nawiązujące do trzech symboli harcerskich: krzyża, lilijki i węzła. Na początku harcerze utworzyli mniejsze kręgi wokół trzech ognisk, a następnie duży krąg wokół czwartego ogniska rozpalonego na środku placu. Czwarte ognisko było symbolem wspólnoty utworzonej wokół betlejemskiego światła. Już w Parku Papieskim światło z Betlejem zabrali pozostali harcerze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.