Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło na Jasnej Górze
12 grudnia 2022 | 01:00 | Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
– Dziś potrzeba jak nigdy odważnych i rozsądnych młodych ludzi, aby ogień wojny zastępowali Światłem Pokoju – podkreślają harcerze, którzy w sztafecie przekazują Betlejemskie Światło Pokoju. Płomień z Groty Narodzenia Chrystusa rozbłysnął już na Jasnej Górze – dziś szczególnie w duchu modlitwy i solidarności z ukraińskimi skautami, ludnością i uchodźcami oraz w łączności z druhnami i druhami przekazującymi ten symbol braterstwa, pokoju i przyjaźni dla Ukrainy w Medyce.
Betlejemskie Światło Pokoju zostało przekazane w tym samym czasie na Jasnej Górze – w Kaplicy Matki Bożej podczas Mszy św. o 18. 30 oraz na Ukrainę na przejściu granicznym w Medyce-Szeginie o godz. 19.00.
– Betlejemskie Światło Pokoju przypomina o jedności ludzkości. By do nas trafić, musiało przejść bardzo długą drogę, przejść przez wiele rąk. Szczególnie łączymy się dziś ze wszystkimi skautami z Ukrainy. Wiem, że oni nadal aktywnie działają, i na terenie swojego ogarniętego wojną kraju i w państwach, w których się aktualnie znaleźli – podkreślił Piotr Turowski, instruktor z Chorągwi Stołecznej ZHP Warszawa-Ursynów-Włochy.
O tym, że sprawa pokoju na Ukrainie i w całym świecie jest dla harcerzy niezwykle ważna mówiła phm. Tatiana Telehojna-Jasińska. Przypomniała, że harcerze w różnoraki sposób niosą pomoc, zwłaszcza uchodźcom, od samego początku inwazji Rosji na Ukrainę. – Na Ukrainę pojechała naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego z Betlejemskim Światłem, będziemy się również z nimi łączyć w modlitwie tutaj na Jasnej Górze – powiedziała phm. Tatiana Telehojna-Jasińska.
– Każdy z nas przyjeżdża tutaj z taką intencją, Ukraińcy i nasi rówieśnicy skauci mają od nas pełne wsparcie i chcemy im dać też trochę naszego domu, wesprzeć też modlitwą – dodała Marta Winkowska instruktorka Hufca Ziemi Zawierciańskiej.
W tym roku akcji towarzyszy przesłanie „Światło dla Ciebie”. Harcerze zwracają uwagę, że Betlejemskie Światło Pokoju jest płomieniem „dla Ciebie”, a dzięki Tobie, płomieniem dla innych. – Chcemy, aby każdy zaopiekował się wewnętrznym Światłem troskliwie. Tylko dzięki byciu obecnym, rozważnym i ostrożnym Światło będzie mogło ciągle świecić i zmieniać świat – podkreślają druhny i druhowie.
Mszy św. z przekazaniem światła odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski zachęcał do odważnego tworzenia pokoju, który rodzi się najpierw w sercu każdego pojedynczego człowieka. – Oznacza to nie tylko brak wojny, ale także niezgodę na jakąkolwiek formę nienawiści i kłamstwa. Siejcie pokój, który jest darem od Boga. Człowiek, który oddala się od Boga sieje nienawiść i bunt, tak jak pierwszy człowiek, który odszedł w ciemność – mówił abp Depo.
Tegoroczne uroczystości mają ogromną wymowę, bo przypominają, że ten, który jest Księciem Pokoju Chrystus – przynosi prawdziwy pokój. Harcerze zachęcają, by Betlejemskie Światło Pokoju rozpaliło się na wszystkich wigilijnych stołach w Polsce, by łączyło rodaków nie tylko w czasie świątecznym, by przypominało że Chrystus przynosi prawdziwy pokój, a ten społeczny rodzi się z ludzkich serc niosących go w słowach i działaniach.
Uroczystość przekazania Światła na Jasnej Górze poprzedził trzydniowy biwak w Częstochowie. Harcerze spotkanie rozpoczęli w piątek Apelem Jasnogórskim. W sobotę w grach terenowych poznawali Częstochowę i Jasną Górę. Były też warsztaty np. robienia świec, ozdób świątecznych, nauka śpiewu i questing, czyli zwiedzanie z zagadkami. Mieli okazję porozmawiać z z Piotrem Żyłką, inicjatorem akcji charytatywnej „Zupa na plantach”. Druhny i druhowie spotkali się na Jasnej Górze na nocnej modlitwie-czuwaniu. Niedzielę harcerze rozpoczęli „biegiem betlejemskim”, to tradycyjna część przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju. Tematem była historia betlejemskiego światła.
Inicjatywę Betlejemskiego Światła Pokoju w 1986 r. zapoczątkowały austriackie Radio i Telewizja, przywożąc ogień z Betlejem dla dzieci niepełnosprawnych i łącząc ją z upowszechnianiem idei wolontariatu. Do akcji przyłączyli się skauci i harcerze zaszczepiając ideę w całej Europie.
Jako symbol bożonarodzeniowego orędzia płomień dociera do ponad 25 krajów Europy.
W tym roku harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego odebrali na Głodówce płomień pochodzący z groty Narodzenia Chrystusa w Betlejem w Autonomii Palestyńskiej od skautów ze Słowacji. Po raz pierwszy od pandemii Covid-19, polscy harcerze i słowaccy skauci mogli zjednoczyć się wokół Betlejemskiego Światła Pokoju.
Światło roznoszone przez skautów i harcerzy do różnych instytucji; szpitali, sierocińców, urzędów i prywatnych domów, ma być w czasie Bożego Narodzenia symbolem braterstwa i pomocy bliźnim.
Harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego już od 32 lat angażują się w sztafetę Betlejemskiego Światła Pokoju. Od 27 lat, czyli od początku Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, ogólnopolskiej akcji współtworzonej przez Caritas Polska, Światło przekazywane jest właśnie na charytatywnych świecach.
Na stronie Betlejemskiego Światła Pokoju powstaje wielka internetowa mapa światła (swiatlo.zhp.pl/mapa-swiatla), na której zobaczyć można, gdzie odbywa się przekazanie światła oraz gdzie można przyjść, aby zapalić swoją świecę.
Związek Harcerstwa Polskiego jest największą polską organizacją harcerską. Powstał na początku 1918 r. z połączenia wszystkich wcześniej działających organizacji harcerskich i skautowych. Dziś organizacja liczy ponad 100 tys. członków, a jej misją jest nadal wychowanie dzieci i młodzieży zgodnie z harcerskimi wartościami, takimi jak: patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, wiara, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.