Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w Przemyślu
21 grudnia 2012 | 13:58 | pab Ⓒ Ⓟ
Prezydent Przemyśla Robert Choma, starosta Jan Pączek, przedstawiciele różnych instytucji oraz mieszkańcy miasta zebrali się w czwartek 20 grudnia popołudniu, aby odebrać z rąk harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. Hasło tegorocznej akcji brzmi: „Odważ się być dobrym”.
– Ta piękna idea przypomina nam, że tym światłem jest Jezus Chrystus, Boży Syn, który dwa tysiące lat temu stał się człowiekiem. I od tego czasu zaczęła się nowa era i zaczęło się nasze zbawienie – powiedział kapelan harcerzy ks. Stanisław Czenczek. Stwierdził, że bycie dobrym to iść za głosem, który Bóg wskazuje nam w sercu.
– Ogień to symbol miłości, wiary, pokoju, nadziei. Aby świat był lepszy, sami postanówmy, że będziemy dobrymi dla innych. Wtedy wszystkim wokół nas i naszych bliskich będzie lepiej – mówił starosta przemyski Jan Pączek.
Akcja Betlejemskie Światło Pokoju została zorganizowana po raz pierwszy w roku 1986 przez Austriackie Radio i Telewizję w Linzu jako część wielkiej bożonarodzeniowej inicjatywy charytatywnej na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Licht ins Dunkel” („Światło w ciemności”) i miała na celu podziękowanie za pomoc i dary dla ludzi chorych i samotnych. W 1987 r. patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Co roku w Wiedniu przedstawiciele organizacji skautowych i harcerskich z różnych krajów Europy uczestniczą w uroczystości przekazania płomienia zapalonego wcześniej w Grocie Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem. Do Polski Światło trafia ze Słowacji. Uroczystość przekazania odbywa się przemiennie – raz po stronie słowackiej, raz po polskiej. W tym roku miała miejsce w miejscowości Svit na Słowacji.
Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów oraz znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.