Białasy: młodzież odnowiła ewangelicki cmentarz
22 listopada 2012 | 15:41 | eg Ⓒ Ⓟ
Zniszczony i zaniedbany cmentarz ewangelicki w Białasach w diecezji płockiej odnowiła młodzież z okolic Sierpca, skupiona w Nieformalnej Grupie Historycznej „Ultima Thule" i Nieformalnej Grupie „Tak Trzeba”. Prace renowacyjne odbywały się w ramach projektu„Przyszłość – przeszłości”, dotyczącego ochrony dziedzictwa kulturowego na Mazowszu.
Cmentarz ewangelicki w Białasach jest jednym z trzech w okolicach Sierpca, który zachował się do współczesności. Miejsce to było jednak zdewastowane i nieuporządkowane, a nagrobki zniszczone. Zaniedbanym terenem zajęła się młodzież, pochodząca z Sierpca i okolic, skupiona m.in. w Nieformalnej Grupie Historycznej „Ultima Thule i Nieformalnej Grupie „Tak Trzeba”.
Prace realizowane w ramach projektu „Przyszłość – przeszłości” rozpoczęły się na początku sierpnia tego roku. Udało się oczyścić i oznakować teren, zbudować nowe ogrodzenie, przeprowadzić inwentaryzację nagrobków oraz odnowić kilkanaście z nich. Pracom renowacyjnym towarzyszyły badania socjologiczne, pozwalające uchwycić relacje polsko-niemieckie na tym terenie.
„Cmentarz ewangelicki w Białasach stanowi o historii polskich i niemieckich sąsiadów, którzy w XIX i XX wieku wspólnie mieszkali w Białasach i okolicznych wsiach. Dzięki naszej pracy przywrócona została pamięć o ewangelickich sąsiadach, ich kulturze i dziejach. Naprawiając błędy ludzi, którzy przed laty równali z ziemią święte miejsce spoczynku zmarłych, przywracamy im należną pamięć” – tłumaczy Tomasz Kowalski, student III roku Wydziału Sztuk Pięknych na UMK w Toruniu, założyciel Nieformalnej Grupy Historycznej „Ultima Thule”.
Na odnowionym cmentarzu w Białasach odprawiono nabożeństwo ekumeniczne. Ponadto o wykonanych pracach można przeczytać w publikacji pod redakcją Tomasza Kowalskiego pt. „Przyszłość – przeszłości” oraz wystawa fotograficzna, dokumentująca prace w Białasach, prezentowana w Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczutowie koło Białasów.
Środki na renowację cmentarza w Białasach pozyskało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej, w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. W realizację projektu poza wymienionymi grupami włączyli się także: członkowie stowarzyszenia „Tradytor” z Płocka, harcerze z Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczutowie, grupa dorosłych wolontariuszy, parafia ewangelicko-augsurska w Płocku, grupa pracowników Urzędu Gminy w Szczutowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.