Białe Błota: odsłonięto pomnik „Żołnierzy Wyklętych”
01 marca 2013 | 18:09 | jm Ⓒ Ⓟ
Od Eucharystii pod przewodnictwem biskupa Jana Tyrawy w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Białych Błotach rozpoczęto 1 marca obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Podczas uroczystości odsłonięto również pomnik poświęcony miejscowym bohaterom – Powstańcom Antykomunistycznym Żołnierzom Wyklętym z Gminy Białe Błota.
Od uchwalenia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” minęły dopiero dwa lata. Ma być to forma uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.
– Dramat „Żołnierzy Wyklętych” wyraża się w tym, że zginęło ich już po wojnie kilkadziesiąt tysięcy. Aż trudno sobie wyobrazić, iż człowiek drugiemu człowiekowi może zgotować taki los zrobić – mówił w homilii bp Tyrawa. Dodał, iż dramat „Żołnierzy Wyklętych” wyraża się także w tym, że przez tyle lat nie wolno było na ten temat mówić. "Dziś ich oprawcy żyją jak 'pączki w maśle’, a oni sami niekiedy muszą przymierać głodem" – ubolewał biskup.
Pomnik Powstańcom Antykomunistycznym Żołnierzom Wyklętym został odsłonięty przy miejscowym gimnazjum. "To byli prawdziwi bohaterowie z krwi i kości – sól tej ziemi. Oni byli stąd – tu żyli i walczyli. Są tutaj wyryte ich imiona, nazwiska oraz pseudonimy, pod którymi działali – powiedział Józef Żernicki, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Uczczenia Żołnierzy Wyklętych z Gminy Białe Błota.
Dla wszystkich, którzy wzięli udział w uroczystościach, przygotowano również wystawę okolicznościową w gimnazjalnej auli oraz „grochówkę partyzancką”. Żołnierzy Wyklętych uczczą 2 marca mieszkańcy grodu nad Brdą, uczestnicząc w specjalnym marszu.
Uroczystości rozpocznie Msza św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po wspólnej modlitwie uczestnicy przejdą z placu Piastowskiego na Stary Rynek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.