Białobrzegi: modlitwa w intencji Grzegorza Przemyka
12 maja 2023 | 16:10 | rm | Białobrzegi Ⓒ Ⓟ
W intencji Grzegorza Przemyka, który został aresztowany, pobity i zamordowany przez milicję w 1983 roku, będą się modlić w najbliższą niedzielę, 14 maja, wierni w kościele św. Trójcy w Białobrzegach koło Radomia. W tym roku mija 40. rocznica zamordowania maturzysty. Śmierć chłopaka jest jedną z najgłośniejszych zbrodni czasów PRL.
Uroczystość rozpocznie sie o godzinie 17.45 złożeniem kwiatów i wieńców przy pomniku „Tobie Ojczyzno” w imieniu Premiera RP, Ministra Obrony Narodowej, delegacji władz samorządowych i osób prywatnych. O godz. 18.00 celebrowana będzie Msza święta a po niej odbędzie się koncert patriotyczny z udziałem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego „Żeby nie było śladów”.
Patronat honorowy objął Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej oraz Sylwester Korgul, starosta białobrzeski.
Grzegorz Przemyk uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Białobrzegach. W mieście tym mieszkała jego babcia Apolonia Cypel. Mama Grzegorza, Barbara Sadowska, była znaną komunistyczną opozycjonistką. Była wiecznie szykanowana i prześladowana przez Urząd Bezpieczeństwa.
– Koledzy, którzy chodzili z nim do szkoły w Białobrzegach czy spotykali się podczas wieczorów poetyckich, w jedynym internacie w mieście, po latach mówią, że mama Grzegorza specjalnie przeniosła go do szkoły w Białobrzegach, aby chronić syna przed szykanami – opowiada muzyk Robert Grudzień, organizator wydarzenia.
Grzegorz Przemyk był maturzystą, aresztowanym, pobitym i zamordowanym przez milicję w 1983 r. Pierwszy proces był wyreżyserowany przez komunistyczne władze. W kolejnych naprzemiennie skazywano i uniewinniano sprawców. Obecnie sprawa uznana jest za przedawnioną, a osoby odpowiedzialne za zbrodnię, pozostały bezkarne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.