Białostoccy pielgrzymi rozpoczęli 500-kilometrową wędrówkę na Jasną Górę
30 lipca 2010 | 10:13 | tm Ⓒ Ⓟ
Około 350 osób wyruszyło 30 lipca spod białostockiej archikatedry na XXIV Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Tegoroczne pielgrzymowanie upływać będzie pod hasłem „Będziesz miłował”. Pątnicy w ciągu 14 dni pokonają prawie 500 km. To jedna z najdłuższych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę w Polsce.
Poranną Mszę św. dla pielgrzymów odprawił metropolita białostocki abp Edward Ozorowski. Homilię wygłosił ks. Marian Janus – krajowy koordynator pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. Mówił w niej o istocie pielgrzymowania, podkreślając, iż pomimo zmieniających się czasów i uwarunkowań historycznych, pątniczy trud jest wciąż wspaniałą drogą do nawrócenia i przemiany życia. Pozdrowił też białostockich pielgrzymów od uczestników innych pielgrzymek, które w tych dniach zmierzają na Jasną Górę.
W słowie kończącym Eucharystię abp Ozorowski gratulował odwagi wyruszającym na pielgrzymkę, życzył dobrej i owocnej drogi do Matki Bożej.
– Hasło tegorocznego pielgrzymowania nie zostało wybrane przypadkowo. Nawiązuje ono do tematyki roku duszpasterskiego – mówi kierownik pielgrzymki, ks. Marcin Kuczyński. – Pielgrzymi podczas "rekolekcji w drodze" będą zgłębiać fundament życia chrześcijańskiego zawarty w przykazaniu miłości i odnosić je do codziennego życia: w rodzinie, wśród sąsiadów, w miejscu pracy, w szkole czy na uczelni.
W rozważaniu rekolekcyjnych treści pomogą pątnikom przygotowane na każdy dzień konferencje oraz homilie głoszone przez przewodników grup. Autorem tegorocznych konferencji jest ks. Marek Czech.
Pielgrzymi wędrują na Jasną Górę w czterech grupach: błękitnej (studenckiej), amarantowo-żółtej (patriotyczno–papieskiej), zielonej (młodzieżowej) oraz fioletowej (pokutnej). "Zabierają w drogę osobiste intencje, przebłagania, dziękczynienia i prośby. Odrywając się na dwa tygodnie od codzienności – podkreśla kierownik pielgrzymki.
Specyfiką białostockiej pielgrzymki jest grupa złota. Zapisują się do niej osoby, które nie mogą wyruszyć osobiście na pątniczy szlak, pragną jednak towarzyszyć duchowo pielgrzymom. Wspierają ich modlitwą, pielgrzymujący zaś do Jasnogórskiego Sanktuarium każdego dnia podejmują wyrzeczenia i modlą się w intencjach grupy złotej.
Pielgrzymka zakończy się 12 sierpnia przed wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej. W Częstochowie do pielgrzymów dołączy arcybiskup Edward Ozorowski, który wraz z nimi wejdzie do sanktuarium, a o godz. 20.00 przewodniczyć będzie Mszy św. i apelowi dla pielgrzymów.
Białostocka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyrosła z tradycji Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej, w której przez długie lata uczestniczyli białostoccy pielgrzymi, dołączając swoje grupy do akademickich "siedemnastek". Od 1987 r. pielgrzymka wyrusza z Białegostoku. Chociaż należy do najdłuższych i najtrudniejszych w Polsce, od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród wiernych.
Przez cały czas trwania pielgrzymki o godzinie 13.00 na antenie Radia Vox Białystok 103,3 FM będzie emitowane specjalne studio pielgrzymkowe wraz z relacją na żywo z trasy pielgrzymki. Codzienne też pojawiać się będą relacje z kolejnych pielgrzymkowych etapów wraz z galerią zdjęć na stronie internetowej pielgrzymki www.pielgrzymka.net.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.