500 białych krokusów na Święto Niepodległości
11 listopada 2011 | 18:16 | rk Ⓒ Ⓟ
Pół tysiąca cebulek białych krokusów, które za kilka miesięcy mają zakwitnąć, to kolejny pomysł ewangelickiego księdza ze Szczyrku-Salmopolu na uczczenie jubileuszu 500-lecia Reformacji, a także dzisiejszego Święta Niepodległości. Rok temu ks. Jan Byrt z tej okazji sadził przy swej parafii biało-czerwone tulipany. Wypiekał także chleb w kształcie "Róży Lutra" – godła Kościoła luterańskiego.
Duchowny posadził dziś z okazji Święta Niepodległości pół tysiąca cebulek białych krokusów. „Dlaczego krokusy? Krokus to kwiat, który po ostrej zimie jako jeden z pierwszych zaczyna kwitnąć i daje ogromną nadzieję, że zima, zimny czas za nami, a przed nami nowy czas wspaniałej wiosny, ciepła, lepszego czasu. Tak samo Kościół musi zwiastować przy takich świętach jak Święto Niepodległości – zmartwychwstanie. To jest obowiązek Kościoła. I zwiastujemy to bez słowa – symbolicznie” – wyjaśnia duchowny.
Rok temu ks. Byrt założył nieopodal swojej parafii oraz przy beskidzkim szlaku turystycznym Ekumeniczny Ogród Reformacji, w którym posadzono już kilka tysięcy drzew. W ubiegłym roku w Święto Reformacji zasadzono tu też 500 krokusów. Rosną tu m.in. cztery buki upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę Marię, a także dwóch duchownych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej: ewangelika ks. Adama Pilcha i prezydenckiego kapelana ks. Romana Indrzejczyka.
Dekada Lutra jest międzynarodowym projektem społeczno-religijnym, którego celem jest popularyzowanie historii i dziedzictwa Reformacji zapoczątkowanej przez Marcina Lutra. Adresowana jest nie tylko do Kościołów chrześcijańskich, ale i do szerokich grup społecznych. Inicjatorami projektu są Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) i Ministerstwo Kultury Kraju Związkowego Saksonii-Anhalt.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.