Białystok: 74. rocznica powstania w białostockim getcie
16 sierpnia 2017 | 14:44 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ
16 sierpnia, z okazji 74. rocznicy powstania w białostockim getcie, abp Tadeusz Wojda modlił się za poległych w powstaniu w białostockim getcie. Uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu zrywu białostockich Żydów, zgromadziły pod pomnikiem Bohaterów Getta na Placu im. Mordechaja Tenenbauma przedstawicieli władz Białegostoku i województwa podlaskiego, ambasad Izraela i Niemiec oraz mieszkańców Białegostoku. W uroczystościach wzięła udział grupa gości z Izraela.
Po wystąpieniach przedstawicieli władz, odmówiono kadisz – żydowską modlitwę za zmarłych. Następnie metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda odczytał tekst ze starotestamentalnej Księgi Mądrości, rozpoczynający się słowami: „A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga”. Zakończył go ułożoną przez siebie modlitwą za wszystkich, którzy oddali życie w białostockim getcie: „Miłosierny Ojcze i Boże wszelkiej pociechy. Ty nas ogarniasz wieczną miłością i ciemności śmierci przemieniasz w jutrzenkę życia. Wejrzyj na tych, których dzisiaj wspominamy, którzy złożyli w ofierze swoje życie, walcząc z niesprawiedliwością i przemocą. Ich nadzieja była pełna nieśmiertelności. Dlatego spraw, aby dostąpili dóbr wielkich i aby trwali w pokoju wiecznym. Amen.”
„Dzisiejsza uroczystość przywołuje pamięć o zabitych, pamięć o tych wydarzeniach, nad którymi nigdy nie można przechodzić obojętnie. Chcę jeszcze raz podkreślić: na historię należy patrzeć w kontekście teraźniejszości i przyszłości. Wówczas uczymy się nie popełniać tych samych błędów, które zostały popełnione w przeszłości” – mówił.
Białostockie powstanie historycy uważają za drugi pod względem wielkości, po Warszawie, zryw ludności żydowskiej w walce z hitlerowcami. Wybuchło 16 sierpnia 1943 roku podczas ostatecznej likwidacji białostockiego getta. Słabo uzbrojonym żydowskim bojownikom, było ich ok. 300, nie udało się zrealizować planu przedostania się, wraz z dużą grupą mieszkańców do Puszczy Knyszyńskiej. Większość z nich zginęła w nierównej walce z Niemcami. Powstanie ostatecznie upadło 20 sierpnia, a większość białostockich Żydów wywieziono do obozów zagłady w Treblince, Majdanku i Auschwitz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.