Drukuj Powrót do artykułu

Białystok: abp Wojda kolędował z przedszkolakami i uczniami szkół

09 stycznia 2018 | 15:32 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ

W ramach ósmej edycji Białostockiego Kolędowania odbywającego się w tym roku pod hasłem: „Niech kolęda popłynie do nieba…”, 9 stycznia w białostockiej archikatedrze wraz z przedszkolakami i uczniami szkół kolędował abp Tadeusz Wojda.

Metropolita białostocki, przypominając młodym uczestnikom spotkania słowa św. Augustyna, że „kto dobrze śpiewa, ten dwa razy się modli”, wyraził radość z tak licznej ich obecności na wspólnym kolędowaniu. „Śpiewając oddajecie cześć Jezusowi. Śpiew ten płynie prosto z waszych serc i jest wyrazem waszej radości. Dlatego sam Jezus niech wam błogosławi” – mówił.

Wraz z kilkuset dziećmi z białostockich przedszkoli i szkół kolędowali przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Wydziału Katechetycznego kurii, wychowawcy i nauczyciele, a także rodzice i dziadkowie. Do małych kolędników dołączali wierni przychodzący na modlitwę do archikatedry.

Koncert kolęd w archikatedrze poprzedziło podsumowanie V edycji Przeglądu Najpiękniejszych Szopek Bożonarodzeniowych oraz wręczenie laureatom konkursu dyplomów i upominków. Wydarzenie to miało miejsce w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej.

Na przeglądzie zaprezentowanych zostało 61 prac, z czego 49 wykonanych zostało w placówkach szkolnych i wychowawczych. Pozostałe prace wykonały dzieci i młodzież wraz z rodzicami w kategorii rodzinnej.

Nagrody uczestnikom przeglądu wręczyli abp Tadeusz Wojda oraz prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Hierarcha podkreślił, że szopki są wyrazem wiary w nowonarodzonego Chrystusa i polskiej tradycji. Wspominał, że w jego domu rodzinnym zawsze obecna była szopka, a gdy spędzał święta poza krajem zawsze przygotowywał ją z figurek, które otrzymywał w krajach misyjnych. Gratulował dzieciom wspaniałych pomysłów i pięknych prac, a rodzicom i opiekunom dziękował za zaangażowanie oraz pomoc w ich realizacji.

Edyta Mozyrska z Departamentu Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego podkreśliła, że wspólne tworzenie szopek pomaga w rodzinnym przeżywaniu świąt Bożego Narodzenia, podtrzymuje dawną tradycję, a także buduje relacje pomiędzy rodziną, szkołą i Kościołem.

Współorganizatorem Przeglądu jest Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku, a honorowy patronat nad nim objęli abp Tadeusz Wojda oraz Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Szopki będzie można oglądać do 19 stycznia w godz. od 9.00 do 15.00 w budynku Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.