Białystok: dziękczynienie w 25. rocznicę ocalenia miasta
10 marca 2014 | 10:43 | tm Ⓒ Ⓟ
„Tegoroczny Wielki Post rozpoczynamy od przypomnienia, że ćwierć wieku temu Bóg ocalił nasz miasto od zagłady – mówił Abp Edward Ozorowski w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku, podczas uroczystej Mszy św. dziękczynnej w 25. rocznicę ocalenia miasta po katastrofie kolejowej pociągu przewożącego chlor.
„Ocalenie od śmierci wiecznej jest ważne, ale dopóki żyjemy na ziemi, nasze bezpieczne życie też ma znaczenie” – zauważył metropolita białostocki. Podkreślił, że oba te wymiary obecności Boga w historii człowieka świadczą o jego wielkim miłosierdziu. Arcybiskup zachęcał zebranych na wspólnej modlitwie, aby Wielki Post stał się czasem miłosierdzia.
„Niech Wielki Post, który jest przywilejem jaki nam daje, aby naprawić to, co przez grzech zostało popsute, będzie czasem miłosierdzia, czasem powstania z upadków i grzechów poprzez sakrament pokuty” – mówił.
W homilii ks. prał. Wojciech Łazewski przypomniał, że przed dwudziestu pięciu laty doszło do najbardziej niebezpiecznego wypadku w historii Białegostoku – wykolejenia czterech 50-tonowych cystern z ciekłym chlorem, będących częścią składu kolejowego jadącego ze Związku Radzieckiego do ówczesnej NRD. Podkreślał, że specjaliści ze służb prowadzących wówczas akcję ratunkową twierdzą, że gdyby doszło do wycieku trującej substancji i skażenia środowiska, zagrożone byłoby życie mieszkańców miasta i osób mieszkających w promieniu kilkudziesięciu kilometrów.
„Do dziś mieszkańcy uważają, że uniknięcie katastrofy to cud przypisywany Miłosierdziu Bożemu i wstawiennictwu bł. ks. Michała Sopoćki” – mówił kaznodzieja. Zaznaczył, że jeszcze w 1989 roku do kurii białostockiej wpłynął memoriał podpisany przez grupę osób „w imieniu wszystkich ocalonych i ufających Miłosierdziu Bożemu”, wyrażający opinię, że Białystok dotknęło w sposób szczególny Miłosierdzie Boże.
Ks. Łazewski zauważył, że przeżywana rocznica jest także wskazówką na przeżywanie Wielkiego Postu, który jest szczególnym czasem Bożego Miłosierdzia. „Jest to wyjątkowy czas na drodze do świętości, która” – jak mówił kaznodzieja przywołując słowa bł. ks. Sopoćki – „nie jest przywilejem garstki wybranych, ale wszystkich bez wyjątku, największych grzeszników”.
Uroczystości, w których wzięło udział kilkuset białostoczan wzięło udział rozpoczęła się od złożenia kwiatów i ekumenicznej modlitwy przy Krzyżu-pomniku przy ul. Poleskiej upamiętniającym ocalenie miasta. Na uroczystości przybyli przedstawiciele władz, parlamentarzyści, służby mundurowe, harcerze i uczniowie szkół oraz poczty sztandarowe.
Spod pomnika uczestnicy uroczystości przeszli do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odprawiając nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Przed południem dziękczynne modlitwy odbyły się również w cerkwi św. Mikołaja.
Pięć lat po katastrofie, w 1994 r., w miejscu wykolejenia się pociągu przy ul. Poleskiej, wzniesiono pamiątkowy krzyż. Co roku, w dniu 9 marca, odbywają się w tym miejscu uroczystości upamiętniające ocalenie Stolicy Podlasia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.