Białystok: inauguracja roku akademickiego w Seminarium Duchownym
25 września 2010 | 17:11 | tm Ⓒ Ⓟ
Po raz 64 zabrzmiało 25 września uroczyste Gaudeamus w najstarszej uczelni w Białymstoku – Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kaplicy seminaryjnej pod przewodnictwem metropolity białostockiego abp. Edwarda Ozorowskiego. Homilię wygłosił ks. dr Andrzej Dębski, wykładowca uczelni.
Inaugurację uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: rektorzy i białostockich wyższych uczelni, parlamentarzyści, najwyżsi przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i miejskich, służb mundurowych oraz liczni przyjaciele uczelni. Honorowym gościem uroczystości był ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej – abp Jakub
Po Eucharystii senat uczelni, wykładowcy, alumni oraz zaproszeni goście zgromadzili się auli św. Kazimierza. Ks. prof. Adam Skreczko, rektor uczelni, przedstawił zebranym wspólnotę seminaryjną rozpoczynającą nowy rok akademicki podkreślając, iż studia seminaryjne są czasem przygotowania do bycia kapłanami na miarę współczesnych czasów. Ks. Rektor zachęcił wykładowców, studentów oraz pracowników uczelni, aby nowy rok akademicki był czasem pogłębiania ich wiary, miłości i wiedzy. Alumnom życzył świadomego odkrywania i bycia uczniami Chrystusa oraz ciągłego umacniania się w powołaniu.
Dziekan Wydziału Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ks. prof. Mieczysław Ozorowski wręczył indeksy pięciu nowym alumnom I rocznika, a tym samym włączył ich do grona studentów UKSW. Białostockie seminarium duchowne łączy umowa o współpracy naukowo – dydaktycznej z tym uniwersytetem, stąd alumni stają się również studentami tejże uczelni i tam zdobywają tytuły naukowe.
Swoje słowo skierował do zebranych prawosławny abp Jakub. Dziękując za zaproszenie na uroczystości wskazał, że współczesny świat potrzebuje wspólnego świadectwa chrześcijan różnych wyznań, wobec szerzącej się niewiary i walki z chrześcijanami. Podkreślił, że „potrzeba dziś, aby katolicy i prawosławni działali razem i razem dawali świadectwo wiary”.
Wykład inauguracyjny pt.: „Ks. Jerzy Popiełuszko – znak sprzeciwu” wygłosił dr Waldemar Wilczewski, pracownik białostockiego oddziału IPN. Przedstawił w nim drogę życia „wychowanego na białostockiej prowincji młodzieńca, ukształtowanego w Warszawie kapłana, który stał się przewodnikiem do wolności dla milionów Polaków oraz znakiem sprzeciwu za życia i po śmierci”.
„Otrzymaliśmy dziś pięciu nowych alumnów, pięciu synów. Mamy się o nich troszczyć, a także zabiegać, aby tych synów było więcej” – powiedział na zakończenie inauguracji metropolita białostocki Edward Ozorowski. Arcybiskup mówił również o specyfice kształcenia w seminarium. Wskazał też na odmienność posługi kapłana w świecie. Zaapelował, aby troska biskupa o seminarium, które jest „źrenicą w jego oku” przeniosła się na wszystkich, którym na sercu leży dobro białostockiego Kościoła i troska o przyszłych kapłanów.
Rok nauki i formacji w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku rozpoczęło 52 alumnów. Obecny rok akademicki jest 64. po przeniesieniu seminarium z Wilna, gdzie działało począwszy od 1582 roku i przez wieki było częścią Uniwersytetu Stefana Batorego. Po powojennej zmianie granic wraz z przyjazdem do Białegostoku Arcybiskupa Romualda Jałbrzykowskiego, rozpoczęło swoją działalność jako pierwsza wyższa uczelnia w tym mieście. Mury uczelni opuściło już ponad pół tysiąca kapłanów, którzy pełnili i pełnią posługę w archidiecezji, oraz wielu innych częściach Polski i świata, między innymi we Włoszech, Szwajcarii, Francji, Niemczech, USA, Kazachstanie i Gruzji oraz na misjach w Afryce i Ameryce Płd.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.