Białystok: kolegiata w Sokółce ogłoszona sanktuarium
24 marca 2017 | 17:13 | tm | Sokólka Ⓒ Ⓟ
Kolegiata św. Antoniego w Sokółce została ustanowiona diecezjalnym sanktuarium – dekret w tej sprawie podpisał metropolita białostocki abp Edward Ozorowski. W 2008 roku w świątyni doszło do cudu eucharystycznego.
W dekrecie, który wejdzie w życie 25 marca, abp Ozorowski podkreśla, że „kościół parafialny św. Antoniego jest obecnie żywym miejscem kultu eucharystycznego. Jest on związany z tzw. wydarzeniem eucharystycznym, które miało miejsce po beatyfikacji księdza Michała Sopoćki, Apostoła Bożego Miłosierdzia w październiku 2008 r. Nadzwyczajny charakter tego wydarzenia potwierdziły badania uznanych i wiarygodnych naukowców oraz dochodzenie przeprowadzone przez specjalną komisję teologów”.
Jak wyjaśnia ks. prał. Andrzej Kakareko, kanclerz białostockiej kurii, poprzez dekret została potwierdzona szczególna ranga tej świątyni jako miejsca kultu eucharystycznego.
Nowo ogłoszone sanktuarium jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc kultu religijnego w archidiecezji białostockiej. Kustosz sanktuarium, ks. kan. Stanisław Gniedziejko mówi o dużym zainteresowaniu, jakim cieszy się sokólskie sanktuarium wśród pielgrzymów z Polski i świata. W ubiegłym roku przybyło około tysiąc pielgrzymek autokarowych, nie licząc pielgrzymów indywidualnych oraz ponad tysiąc kapłanów spoza archidiecezji, w tym kardynałowie, arcybiskupi i biskupi. Pielgrzymi przybywają nawet z tak odległych krajów świata jak Chiny, Indonezja, Argentyna czy Australia.
Liczba łask, które wypraszają wierni modlący się w sokólskiej kolegiacie ciągle wzrasta. Ks. Gniedziejko od początku dokumentuje niewytłumaczalne medycznie uzdrowienia fizyczne, wybawienia od śmierci w wypadkach, uzdrowienia duchowe, nawrócenia. Przybywają tam osoby poszukujące naukowego wyjaśnienia prawdziwości Wydarzenia Eucharystycznego, jak i poszukujące wiary.
Od 9 kwietnia 2009 r. kościół św. Antoniego w Sokółce został podniesiony do rangi kościoła kolegiackiego i została przy nim ustanowiona kapituła kolegiacka Najświętszego Sakramentu. 2 października 2011 r. Cząstka Ciała Pańskiego została ukazana wiernym i od tego momentu wraz z Najświętszym Sakramentem udostępniona jest do adoracji.
Dekret o nowym sanktuarium zostanie odczytany w Sokółce po wszystkich Mszach św. 26 marca 2017 r.
Kodeks Prawa Kanonicznego wymienia sanktuaria diecezjalne, narodowe i międzynarodowe oraz wyjaśnia, że przez sanktuarium rozumie się kościół lub inne miejsce święte, do którego – za aprobatą ordynariusza miejscowego – pielgrzymują liczni wierni, z powodu szczególnej pobożności (kan. 1230). Sanktuariom mogą być przyznane pewne przywileje, ilekroć to zdają się zalecać okoliczności miejsca, napływ pielgrzymów, a zwłaszcza dobro wiernych (kan. 1233).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.