Białystok: ks. Tadeusz Golecki odebrał nagrodę literacką im. Franciszka Karpińskiego
30 listopada 2013 | 23:15 | tm Ⓒ Ⓟ
W Książnicy Podlaskiej w Białymstoku odbyła się dziś uroczystość wręczenia nagrody laureatowi XIX edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego, ks. Tadeuszowi Goleckiemu, przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Cristiana”.
Spotkanie rozpoczęło odczytanie werdyktu Kapituły, która przyznała ks. Goleckiemu nagrodę za „przenikniętą wiarą i potwierdzoną życiem poezję, która otwiera na dramat ludzkiego losu, chrześcijańskie dziedzictwo śródziemnomorskiej kultury i wszechmogącego Boga”.
Słowo do laureata oraz do zaproszonych gości skierował Abp Edward Ozorowski nawiązując do kapłańskiej, misyjnej i poetyckiej drogi życia laureata.
Następnie przedstawiciele zarządu Stowarzyszenia Civitas Christiana wręczyli laureatowi nagrodę i oraz medal im. Franciszka Karpińskiego.
Laudację wygłosił literaturoznawca Waldemar Smaszcz. Podkreślał, że laureatem tegorocznej nagrody został kapłan, który „w Amazonii sprawował Najświętszą Ofiarę w świątyni drzew i lian, na stoliku-ołtarzu, w Vetolunii, mieście Etrusków, odprawiał Mszę św. W kościele z X wieku, starszym od najstarszych polskich świątyń, a w Szwajcarii mówi o Bogu wobec niezwykłego ogromu Alp”.
Smaszcz zaliczył laureata do grona znakomitych twórców pieśni kościelnych z przeszłości i współczesnych, „od ks. Jana Twardowskiego, poprzez bp. Zawitkowskiego po Marka Skwarnickiego”. „Jedna z jego pieśni stała się hymnem Prałatury Apostolskiej Marajo’ w Amazonii, inna zwyciężyła w diecezjalnym konkursie w Grosseto jako pieśń przygotowująca do roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa roku 2000, a włoskojęzyczni Szwajcarzy od kilku już lat śpiewają na Boże Narodzenie w swojej mowie nasze kolędy przetłumaczone przez księdza-poetę” – zaznaczał Smaszcz.
Zabierając głos ks. Tadeusz Golecki tłumaczył, że jest jednocześnie poetą i kapłanem. „Chcę podkreślić, że te dwie rzeczywistości są ściśle ze sobą związane, choć ta druga jest najważniejszą w moim życiu. Kształt mojej poezji wynika z mojego bycia księdzem, gdyż obcowanie ze słowem jest codzienne, to ustawiczne ocieranie się o transcendentalność i ciągłe dotykanie Słowa objawionego” – mówił.
„Moja poezja powstała i powstaje w różnych momentach życia. Czasami jest to wielkie uniesienie związane z przeżywaniem świąt i liturgii, a czasem jest to podzielenie się ludzką małością, zwątpieniem i niepowodzeniem. Bycie poetą wyostrza moje patrzenie na świat’ – wyjaśniał laureat.
Wręczeniu nagrody towarzyszył koncert muzyczny w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku, recytacja poezji ks. Goleckiego, a zakończyło wspólne odśpiewanie pieśni Franciszka Karpińskiego „Wszystkie nasze dzienne sprawy”.
Podczas spotkania został zaprezentowany nowy wybór poezji ks. Goleckiego pt:. „Odchodzę, wracam, pozostaję”.
Ks. Tadeusz Golecki jest autorem kilkunastu zbiorków poetyckich, m.in.: „Niosą mnie wczoraj” (1995), „Pod Krzyżem Południa” (1996), „Po śladach, po słowach” (2008).
W 2006 r. wydał tomik poezji dla dzieci pt.: „Rozgadany świat”, a w roku 2011 kolejny pt. „Las uczy nas”. Jest autorem libretta oratorium o bł. ks. Michale Sopoćce „Oto wierny Sługa Mój”.
Nagroda im. Franciszka Karpińskiego przyznawana jest przez Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Białymstoku od 1995 r. Jej laureatami zostają osoby, których twórczość wyrasta z nurtu chrześcijańskiego.
W poprzednich edycjach uhonorowani zostali m.in.: ks. Jan Twardowski, Ernest Bryll, prof. Anna Świderkówna, prof. Irena Sławińska, prof. Teresa Kostkiewiczowa, prof. Stefan Sawicki i Wojciech Wencel.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.