Białystok: Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru
07 września 2015 | 14:59 | tm Ⓒ Ⓟ
Ulicami Białegostoku przejdzie 10 i 11 września XV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. W tym roku mottem marszu jest hasło „Koniec Wojny 1945-1989. Nowe zniewolenie”. Na uczestników czeka wiele wystaw, konferencji, spotkań oraz koncert, podczas którego zagrają znane polskie zespoły Lao Che i Kult.
11 września o godz. 10.00 uczestnicy marszu wyruszą spod Pomnika Katyńskiego do kościoła Ducha Świętego, przy którym jest grób – Pomnik Nieznanego Sybiraka. Tam o godz. 11.30 Mszy św. w intencji zamęczonych na Sybirze, żyjących Sybiraków i ich rodzin przewodniczył będzie abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki.
Również w cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy o godz. 8.00 abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej odprawi Świętą Liturgię w intencji Sybiraków.
Obchody zakończą ekumeniczne modlitwy przy pomniku i Apel Poległych, który żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego apel zakończą salwą honorową.
10 września o godz. 19.00 na Stadionie Miejskim w Białymstoku odbędzie się koncert znanych zespołów Lao Che i Kult. Bilety w cenie 10 zł są do nabycia u organizatora koncertu – w Białostockim Ośrodku Kultury.
Marszowi towarzyszyć będą także specjalnie przygotowane wystawy. W tym roku będzie to wystawa malarstwa Sybiraka – Ottona Grynkiewicza w Muzeum Wojska w Białymstoku, wystawa pt. „Marsze Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. To już 15 lat”, przygotowana w sali kościoła pw. Ducha Św. przy ul. Sybiraków 2 przez Muzeum Pamięci Sybiru oraz wystawa Oddziału IPN w Białymstoku pt. „Nowe zniewolenie”.
Historia białostockiego marszu sięga 2000 r. W tym ważnym wydarzeniu uczestniczyło wówczas ponad 6 tys. osób. Byli to głównie Sybiracy, młodzież szkolna, harcerze i kombatanci. Uczestnicy chcieli w ten sposób zamanifestować pamięć o ofiarach deportacji, zarówno tych od XVII wieku, jak i bliższych, z okresu 1940–1956.
W Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru corocznie bierze udział blisko 13 tys. osób, z czego około 10 tys. młodzieży ze szkół im. Sybiraków oraz goście z zagranicy, m.in. z Austrii, Wielkiej Brytanii, Kanady i USA, a także Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi i Ukrainy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.