Drukuj Powrót do artykułu

Białystok: modlitwa na inaugurację nowego roku akademickiego

09.10.2017 , tm, Białystok, 09-10-2017 Ⓒ ℗

Do współdziałania w naukowych poszukiwaniach z Bogiem, jedynym źródłem prawdy o człowieku, zachęcał ludzi nauki i studentów abp Tadeusz Wojda. 8 października br. w białostockiej archikatedrze metropolita białostocki przewodniczył uroczystej Mszy św. inaugurującej nowy rok pracy naukowej i dydaktycznej środowisk akademickich Stolicy Podlasia. Koncelebrowali księża profesorowie Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku oraz duszpasterze akademiccy.

Nawiązując do przypowieść o winnicy z niedzielnej Ewangelii, abp Wojda podkreślał, że „tą piękną i wyjątkową winnicą jaką Bóg troskliwie przygotował i oddał w dzierżawę człowiekowi jest świat”.

„Powierzając ją w nasze ręce, Bóg jakby się wycofał, udzielając nam wielkiego kredytu zaufania i miłości. Oddał całe stworzenie w nasze ręce, abyśmy je rozwijali, doskonali i pomnażali jego dobro. Towarzyszy nam z dala dyskretnie, udziela niekiedy pouczeń, wspiera i daje wskazania w oczekiwaniu na owoc naszej pracy” – mówił metropolita białostocki.

Wskazywał, że w tym zaufaniu Boga do nas odnajdujemy wspaniały dar jakim jest wolność, która „nie jest jednak absolutem i jako taka nie może być ostatecznym źródłem wartości, w przeciwnym razie byłaby zatraceniem transcendencji i odniesienia do Boga, a w konsekwencji prowadziłaby do postawy ateistycznej”.

Abp Wojda stwierdził, że znaczącą częścią tej winnicy, którą uprawia współczesny człowiek, jest świat edukacji i formacji młodych pokoleń. „To na uczelniach wyższych w pierwszym rzędzie spoczywa obowiązek zapewnienia studiującym w niej młodym pokoleniom odpowiedniej i solidnej edukacji, czyli właściwego wychowania i wykształcenia do odpowiedzialnego życia na drodze odkrywania prawdy” – zaznaczał.

Zwracając się do studentów, abp Wojda życzył im wielkiego pragnienia zgłębiania prawdy, aby na niej mogli budować swe życie, swoją przyszłość zawodową, społeczną i rodzinną.

„Niech wasze studia wydają winogrona piękne i soczyste dla dobra własnego i innych, a nigdy cierpkie i kwaśne jagody, z których nikt nie skorzysta. Aby tak się stało, potrzeba tylko jednego: zaufania do właściciela winnicy” – dodał arcybiskup.

Na Eucharystii rozpoczynającej nowy rok akademicki zgromadzili się rektorzy, prorektorzy, dziekani, przedstawiciele senatów wszystkich białostockich uczelni wraz z pracownikami administracji, przedstawiciele lokalnych władz, profesorowie i alumni Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego oraz liczni studenci. We wspólnej modlitwie uczestniczyli również stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Przybyli do archikatedry powierzali Bogu nowy rok pracy 2017/2018, otwarty już uroczyście na białostockich uczelniach. Ks. dr Adam Miastkowski, duszpasterz akademicki życzył studentom, „by dobrze wykorzystali to, co im oferują studia na białostockich uczelniach i by wytrwali w mogących się pojawić przeciwnościach”.

Białostockie duszpasterstwa akademickie, zrzeszające studentów Stolicy Podlasia, działają przy archikatedrze oraz przy kościołach pw. św. Rocha i Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.

Duszpasterstwo Akademickie zaprasza studentów na Mszę św. akademicką w każdą niedzielę o godz. 19.30 w archikatedrze białostockiej, a także do uczestnictwa w różnego rodzaju wydarzeniach, takich jak spotkania, konwersatoria, nabożeństwa czy wyjazdy. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.da.bialystok.pl.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.