Białystok: Odsłonięcie i poświęcenie pomnika „Inki” w Guszczewinie
07 czerwca 2017 | 13:33 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ
W niedzielę 11 czerwca 2017 r., na terenie dawnej leśniczówki Guszczewina leżącej w parafii Narewka (archidiecezja białostocka), w miejscu, gdzie urodziła się i wychowała Danuta Siedzikówna „Inka”, odbędą się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika bohaterki podziemia niepodległościowego. Mszy św. przewodniczył będzie abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki.
Pomnik przedstawia wizerunek zamordowanej przez UB bohaterskiej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK. Ulokowano go w zrewitalizowanym parku Nadleśnictwa Browsk, na terenie Puszczy Białowieskiej.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył będzie abp Tadeusz Wojda. W programie uroczystości przewidziano patriotyczny występ formacji muzycznej „Panny Wyklęte” Darka Malejonka i Maleo Reggae Rockers. Honorowym patronatem uroczystości objął prezydent Andrzej Duda.
Głównym fundatorem pomnika są Lasy Państwowe, w których „Inka” podczas wojny pracowała. Leśnicy podkreślają w ten sposób związki bohaterki ze służbą leśną. Ojciec Danuty był znanym w całej okolicy leśniczym, który aktywnie uczestniczył w życiu społecznym. W roku 1940 Sowieci wywieźli go na Sybir. Udało mu się wprawdzie opuścić ZSRS wraz z armią gen. Andersa, ale zmarł wkrótce potem z wycieńczenia. Mamę „Inki” – Eugenię, Niemcy rozstrzelali w roku 1943 za działalność konspiracyjną w szeregach AK.
Osiemnastoletnia Danuta Siedzikówna, sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej dowodzonej przez mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, w lipcu 1946 r. trafiła do więzienia UB przy ul. Kurkowej w Gdańsku. Po brutalnym śledztwie i pełnym fałszerstw procesie „Inka” została skazana na śmierć przez rozstrzelanie wraz z Feliksem Selmanowiczem „Zagończykiem”.
Postać „Inki” coraz częściej inspiruje m.in. instytucje samorządowe czy państwowe do nadawania jej imienia ulicom, skwerom, szkołom, a także do stawiania jej pomników. W ubiegłym roku władze samorządowe Białegostoku nadały dotychczasowej ulicy Teodora Duracza imię Danuty Siedzikówny. W Białymstoku, z inicjatywy mieszkańców, zrodziła się również inicjatywa budowy pomnika bohaterskiej sanitariuszki AK. Monument stanie w stolicy województwa podlaskiego jeszcze w tym roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.