Białystok: pielgrzymka rodzin do sanktuarium maryjnego w Krypnie
04 września 2011 | 12:57 | tm Ⓒ Ⓟ
Prawie 10 tysięcy pielgrzymów przybyło 3 września do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie w XXVII Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymce Rodzin. Wieczorną Mszę św. dla pątników celebrował abp Edward Ozorowski, a towarzyszyło mu ponad 70. kapłanów.
Pielgrzymka do Krypna jest najliczniejszą pieszą pielgrzymką archidiecezji białostockiej. Specyfiką pielgrzymki jest jej wielopokoleniowość. Pielgrzymują tu całe rodziny, by zawierzyć Matce Bożej wszystkie swoje sprawy, trudności i prośby.
„W tym roku w pielgrzymce uczestniczyło szczególnie dużo dzieci. Cieszy mnie to, bo ta pielgrzymka od początku była pielgrzymką rodzinną i w takim właśnie klimacie chcemy ją utrzymać. Dlatego cieszę się, że idą w niej nie tylko dzieci i młodzież z prośbą o błogosławieństwo w nowym roku szkolnym, ale również rodzice” – powiedział KAI ks. Piotr Waliński, kierownik pielgrzymki.
Ks. Waliński powitał pielgrzymkowe grupy, których w tym roku było trzydzieści trzy. Przywołując hasło tegorocznej pielgrzymki „Kościół naszym domem” zachęcał pątników, by po zakończonej Eucharystii zanieśli do swoich domów jak najwięcej jej duchowych owoców. „Niech Kościół będzie domem, w którym każdy czuje się kochany, i w którym uczy się kochać” – mówił ks. kierownik.
Pielgrzymom podczas drogi towarzyszyło 56 kapłanów, 20 sióstr zakonnych, 15 kleryków. W tym roku najmłodszy uczestnik miał niespełna 6 miesięcy, najstarsi zaś liczyli ponad 80 lat.
W homilii ks. Aleksander Dobroński przypominał o wierności, jaka powinna towarzyszyć ludzkiej miłości. Stwierdził, że wszelkie podziały w rodzinie są konsekwencją braku obecności Boga. Wzywał do trwania w rodzinach w jedności z Kościołem, bardziej niż do nieustannych prób reformowania go.
Na zakończenie Eucharystii abp Edward Ozorowski zwracając się do pielgrzymów prosił o wspólną modlitwę w rodzinach, szkołach i zakładach pracy. Apelował o modlitwę za odpowiedzialnych za losy państwa, „aby osiągnęli jedność, aby nie stracili sprzed oczu prawdziwych wartości, którym powinni służyć”.
„Polska ma dzisiaj wielkie i trudne zadanie do spełnienia we wspólnocie narodów europejskich – mówił abp Ozorowski. Jeżeli my nie pomożemy w tym naszymi modlitwami i zaangażowaniem, to odpowiedzialni za losy kraju nie będą oni mogli ze swojego zadania sami godnie się wywiązać. Wiele nam dano, ale jeszcze więcej zadano” – podkreślał hierarcha.
Metropolita białostocki życzył wszystkim pielgrzymom trwania w wierze i zabiegania o to, co ewangeliczne, aby „w tej małej cząstce Kościoła jaką jest archidiecezja białostocka, mogli dla innych być przykładem i cieszyć się z tego, że są cząstka wielkiej rodziny dzieci Bożych”.
Doroczna wrześniowa piesza pielgrzymka do sanktuarium w Krypnie jest szczególną okazją dla dzieci, młodzieży i rodziców do zawierzenia nowego roku szkolnego opiece Maryi. Krypno jest również sanktuarium rolników. Na doroczną uroczystość Narodzenia NMP przybywają tu rolnicy z terenu archidiecezji, aby modlić się powierzać przez wstawiennictwo Maryi swój trud oraz poświęcić ziarno pod przyszły zasiew. Uroczystości odpustowe poprzedza czterdziestogodzinne nabożeństwo.
Obraz Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie słynie łaskami już od XVI w. Wizerunek, na wzór obrazu Matki Bożej Śnieżnej z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie, umieszczony był przy trakcie królewskim wiodącym z Krakowa do Wilna.
Żywy kult Matki Bożej w Krypnie doprowadził do uroczystej koronacji obrazu koronami papieskimi 8 września 1985 r. Dokonał jej kard. Józef Glemp, Prymas Polski wraz z kard. Henrykiem Gulbinowiczem, ówczesnym Metropolitą Wrocławskim oraz bp. Edwardem Kisielem, wówczas Administratorem Apostolskim Archidiecezji w Białymstoku.
W 1997 r. Abp Stanisław Szymecki podniósł kościół parafialny do godności kolegiaty, ustanawiając jednocześnie Kolegiacką Kapitułę Krypniańską.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.