Białystok: prezentacja książki pt. „Zbudować dom”
15 grudnia 2015 | 15:54 | tm Ⓒ Ⓟ
Książkę o najstarszym w Polsce hospicjum zaprezentowano w Białymstoku. Publikacja "Zbudować Dom" opowiada o tamtejszym Domu Opatrzności Bożej, z którego pomocy każdego roku korzysta kilkuset chorych.
– Dzieło prowadzone w hospicjum jest niczym innym jak przedłużaniem w czasie Bożego Narodzenia. Jest to nieustanne wcielanie się Bożej miłości. To tajemnica Boga, który wciąż przychodzi, objawia się, przyjmuje człowieka, pociesza go i uzdrawia – mówił podczas spotkania biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej Henryk Ciereszko.
"Zbudować dom" to zbiór świadectw o doktorze Borowskim, pracownikach i wolontariuszach hospicjum. Oprócz propagowania idei hospicyjnej, publikacja jako „cegiełka” ma przyczynić się do materialnego wsparcia budowy tego niezwykle potrzebnego miastu i jego mieszkańcom Domu.
Jest to pierwsza książka o białostockim hospicjum, choć nie pierwsze opracowanie o nim. – Ta książka mówi nie tylko o mnie, ale o hospicjum, naszych chorych i o tym, co możemy i co powinniśmy dla nich zrobić” – stwierdził bohater publikacji Tadeusz Borowski-Beszta. Dyrektor białostockiego hospicjum i prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum.
Borowski-Beszta dziękował także za ofiarność wszystkim ludziom dobrej woli. Bez nich Dom Bożej Opatrzności nie miałby niezbędnych warunków, by móc przyjmować setki chorych. -To dzięki życzliwości wielu osób mogliśmy przyjąć w tym roku ponad 650 chorych. A zapotrzebowanie z roku na rok rośnie. W ubiegłym tygodniu zgłosiło się do nas jednego dnia aż 18 osób.
Książka „Zbudować Dom” została wydana nakładem archidiecezjalnego wydawnictwa św. Jerzego. Prezentacja publikacji odbyła się 14 grudnia w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej.
Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum w Białymstoku zawiązało się w 1987 r. Jego powstanie podyktowane było potrzebą zapewnienia opieki chorym w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej.
Towarzystwo rozpoczęło działalność od uruchomienia punktu konsultacyjnego dla chorych i ich rodzin. Tu byli zgłaszani pacjenci, którzy następnie obejmowani byli opieką domową. Z czasem pojawiła się potrzeba stworzenia hospicyjnej placówki stacjonarnej.
W 1992 w Białymstoku powstało pierwsze w Polsce hospicjum stacjonarne Dom Opatrzności Bożej. Od tego samego roku powstaje też oddział II Domu Opatrzności Bożej. W obu oddziałach znajduje się blisko 70 łózek łóżek dla chorych. Tylko w tym roku placówka objęła opieką około 700 osób.
Tadeusz Borowski-Beszta jest specjalistą psychiatrii klinicznej. Oprócz pracy hospicyjnej jest także zaangażowany w upamiętnianie wydarzeń związanych z deportacją Polaków na Sybir. W 2014 r. został uhonorowany nagrodą IPN „Świadek historii” za działania na rzecz upamiętniania i popularyzacji najnowszej historii Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.