Białystok: prof. Elżbieta Feliksiak laureatką XVIII nagrody im. Franciszka Karpińskiego
23 października 2012 | 19:49 | tm Ⓒ Ⓟ
Kapituła Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego, obradująca w Białymstoku 23 października pod przewodnictwem metropolity białostockiego, abp. Edwarda Ozorowskiego, przyznała tegoroczną nagrodę prof. dr hab. Elżbiecie Feliksiak. Otrzymała ją ona „za wybitne i rozległe badania nad polską kulturą na dawnych Kresach Rzeczypospolitej i kultywowanie chrześcijańskiego ethosu w badaniach nad literaturą XIX i XX wieku”.
Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 20 listopada 2012 r. o godzinie 17.00 w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku.
Nagroda im. Franciszka Karpińskiego przyznawana jest przez Stowarzyszenie "Civitas Christiana" Oddział w Białymstoku od 1995 r. Jej laureatami zostają osoby, których twórczość wyrasta z nurtu chrześcijańskiego. W poprzednich edycjach uhonorowani zostali m.in.: ks. Jan Twardowski, Ernest Bryll, prof. Anna Świderkówna, prof. Irena Sławińska, prof. Teresa Kostkiewiczowa, prof. Stefan Sawicki i Wojciech Wencel.
Tegoroczna laureatka jest absolwentką polonistyki i germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1975 r. pracowała w Instytucie Filologii Polskiej Filii UW w Białymstoku. Wcześniej pracowała w Martin-Luther-Universität w Halle oraz w Zakładzie Filologii Germańskiej KUL, gdzie zainicjowała badania interdyscyplinarne na temat: „Człowiek na pograniczu kultur – świadectwa literatury i życia”. Jest znana jako inicjatorka badań interdyscyplinarnych, z zakresu antropologii literatury oraz kultury kresów i pogranicza. W latach 90. zorganizowała m.in. cztery międzynarodowe konferencje poświęcone Wileńszczyźnie. Przez wiele lat przewodniczyła oddziałowi białostockiemu Ogólnopolskiego Towarzystwa im. Adama Mickiewicza. Wydała ponad 20 tomów serii wydawniczej „Biblioteka Pamięci i Myśli”, w których publikowała artykuły poświęcone Kresom i dziejom Polaków na Wschodzie. Dokonała również wielu przekładów literackich i naukowych z różnych języków. Jest członkiem Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.