Białystok: Przedświąteczna pomoc białostockiej Caritas
29 listopada 2022 | 21:30 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ
„Świeca, która tworzy polską Wigilię” – pod takim hasłem dziś rozpoczęła się 29. edycja „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”. Caritas Archidiecezji Białostockiej przygotowała 25 tysięcy świec, które zapłoną na wigilijnych stołach. Jak co roku zysk ze sprzedaży wesprze dzieci z rodzin najbardziej potrzebujących. Świece można nabyć już od I niedzieli Adwentu w każdej parafii.
Dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na wsparcie prowadzonych w archidiecezji dzieł: wypoczynku dzieci z ubogich rodzin, współfinansowanie ich leczenia i rehabilitacji, a także dofinansowanie ośrodków potrzebujących stałego wsparcia, takich jak Dom Matki i Dziecka w Supraślu, Rodzinny Dom Dziecka w Białymstoku czy chociażby wsparcie ośrodka terapii nieletnich „Metanoia” w Czarnej Białostockiej.
Świeca „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”, rozprowadzana we wszystkich parafiach archidiecezji białostockiej jest „cegiełką”, a nie towarem czy produktem dekoracyjnym. Pozwala budować lepszą codzienność dla dzieci, które korzystają z pomocy Caritas oraz ich rodzin. Część pieniędzy pozyskanych ze sprzedaży świec zostanie w parafiach – bo wierzymy, że Parafialne Zespoły Caritas najlepiej znają potrzeby sąsiadów. Wiedzą, które dzieci potrzebują dofinansowania obiadów w szkołach, w których domach paczka żywnościowa będzie ważnym odciążeniem budżetu, kogo zaprosić na darmowe zajęcia w czasie ferii czy wakacji. Część ze sprzedaży każdej świecy przekazujemy do Caritas Polska, a stamtąd – na realizację konkretnego projektu związanego z dziećmi poza granicami naszego kraju” – mówi ks. Jerzy Sęczek, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej.
„Jako Caritas Archidiecezji Białostockiej opłacamy produkcję i dystrybucję świec Wigilijnego Dzieła Pomocy, a zysk ze sprzedaży wydajemy na pomoc dzieciom z najuboższych rodzin – np. zakupując część plecaków do kampanii Tornister Pełen Uśmiechów” – dodaje.
W tym roku część dochodu z każdej ze świec sprzedawanych w parafiach będzie przeznaczone na kompleksowy rozwój placówek dla dzieci w krajach Trzeciego Świata i pomoc na Ukrainie. „Nie trzeba szukać nie wiadomo jakich sposobów, by pomóc innym, wystarczy kupić świecę, którą i tak i tak bardzo często kupujemy, aby płonęła na naszym stole, a w ten sposób niesiemy bardzo konkretną pomoc człowiekowi” – zaznacza jeden ze współpracowników białostockiej Caritas.
Przez cały rok jej pracownicy i wolontariusze troszczą się o podniesienie jakości życia osób, którym pomagają: uzależnionej młodzieży, seniorów, osób samotnych, osób niepełnosprawnych, dzieci. Jednym ze sztandarowych dzieł jest Przedświąteczna Zbiórka Żywności. Białostoczanie, odkąd została zapoczątkowana akcja, bardzo hojnie dzielą się żywnością z potrzebującymi.
„Nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że Podlasianie «miłują nie tylko słowem, ale również czynem», zgodnie z wezwaniem papieża Franciszka na I Światowy Dzień Ubogich. Przedświąteczne zbiórki prowadzone w sklepach na terenie miasta i regionu przynoszą imponujące efekty – od kilku do kilkunastu ton żywności. To właśnie dzięki nim możemy wydać kilkaset paczek z produktami spożywczymi osobom najbardziej potrzebującym i ubogim” – podkreśla ks. Sęczek, przypominając, że artykuły spożywcze można oddawać wolontariuszom w sklepach lub przywozić bezpośrednio do Centrum Pomocy „Samarytanin” w Białymstoku.
W program pomocy białostockiej Caritas wpisuje się także wigilia dla osób samotnych i potrzebujących, która zgromadzi ich 24 grudnia budynku Zespołu Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku.
„To tradycyjne miejsce świątecznego spotkania z Bogiem i bliźnimi dla każdego, absolutnie każdego, kto czuje taką potrzebę, by przełamać się opłatkiem z nieznajomymi, by tego dnia nie być samemu i oczywiście – by uczcić narodzenie Boga w miejscu pełnym ciepła, miłości i życzliwości” – mówi Sebastian Wiśniewski z białostockiej Caritas.
Nawiązując do przypadającego 5 grudnia Międzynarodowego Dnia Wolontariusza zaznacza, że gdyby nie wkład wolontariuszy – gotujących, sprzątających, obsługujących gości na sali, przygotowujących dekoracje, tego przedsięwzięcia nie udałoby się sfinalizować.
Pracownicy Caritas Archidiecezji Białostockiej zachęcają również do włączenia się w kolejną edycję ogólnopolskiej akcji „Paczka dla Ukrainy”. Od wybuchu wojny na Ukrainie organizacja przekazała już do naszych sąsiadów ponad 30 ton żywności, środków higienicznych i artykułów medycznych.
Przed świętami planowany jest kolejny transport darów na Ukrainę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.