Białystok: Spotkania w kościele w chrześcijańskich światyniach – dzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
16 stycznia 2009 | 11:14 | gk Ⓒ Ⓟ
Spotkania wiernych oraz duchowieństwa kościoła rzymsko–katolickiego, prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego, dyskusje oraz koncerty złożą się na obchody Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan w Białymstoku. Hierarchowie lokalnych Kościołów wygłoszą kazania podczas nabożeństw ekumenicznych w siostrzanym Kościele.
Hasłem Tygodnia Ekumenicznego obchodzonego w dniach 18–25 stycznia, są słowa z księgi Ezechiela „Aby byli jedno w Twoim ręku…”. Głównym punktem tygodnia będzie koncert ekumeniczny w Operze i Filharmonii
Podlaskiej. Zaśpiewają tam trzy chóry: rzymskokatolicki Chór Katedralny Carmen, prawosławny Katedralny Chór Młodzieżowy oraz Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Metropolita białostocki arcybiskup Edward Ozorowski, 19 stycznia, w prawosławne Święto Jordanu, wygłosi kazanie w cerkwi św. Ducha w Białymstoku, a arcybiskup Jakub ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej 25 stycznia w kościele Chrystusa Króla.
Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan rozpocznie nabożeństwo modlitewne w kaplicy ewangelicko-augsburskiej w Białymstoku, gdzie kazanie wygłosi ks. Radosław Kimsza, referent ds. ekumenicznych Archidiecezji Białostockiej. Natomiast ekumeniczne spotkanie młodzieży pod hasłem „Zło dobrem zwyciężaj” odbędzie się 21 stycznia w Zespole Szkół Handlowo Ekonomicznych.
W czwartek, 22 stycznia wieczór ekumeniczny odbędzie się w Książnicy Podlaskiej. Obejrzeć tam będzie można rzadko prezentowaną kolekcję ksiąg Biblii.
Siostry zakonne archidiecezji będą się modliły o jedność chrześcijan, 24 stycznia w kościele błogosławionej Bolesławy Lament w Białymstoku. Podczas Mszy świętej z udziałem osób konsekrowanych w białostockim sanktuarium, kazanie wygłosi pastor kościoła ewangelicko–augsburskiego Tomasz Wigłasz.
W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku 23 stycznia będzie można wysłuchać tzw. trójgłosu katolicko-prawosławno-protestanckiego: „Aby stanowiły jedno w Twoim ręku. Chrześcijańskie rozumienie ekumenizmu”.
24 stycznia, to dzień indywidualnej modlitwy o jedność chrześcijan, której znakiem będą zapalone w oknach świece o godz. 20.
Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan odbędzie się w tym roku po raz 101. Tradycja wspólnych modlitw chrześcijan różnych wyznań o jedność sięga roku 1908. Za początek praktykowanego dzisiaj Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan można przyjąć 1910 rok. Ważnym etapem na tej drodze było uchwalenie przez Sobór Watykański II w 1964 roku Dekretu o ekumenizmie, który m.in. podkreślał, że modlitwa, zwłaszcza wspólna, jest duszą ruchu ekumenicznego i zachęcał do praktykowania Tygodnia Modlitw. W 1965 roku rozpoczęła się regularna współpraca Kościoła katolickiego i Światowej Rady Kościołów.
Obecnie, co roku w styczniu, w ramach Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, we wszystkich świątyniach katolickich i w innych kościołach chrześcijańskich wierni modlą się w intencji jedności. W wielu regionach Polski odbywają się wspólne nabożeństwa ekumeniczne zarówno o charakterze centralnym, jak i na poziomie parafii różnych Kościołów. Zgodnie z przyjętym w Polsce zwyczajem, na nabożeństwach ekumenicznych stosowana jest gościnna wymiana kaznodziei: na nabożeństwach katolickich Słowo Boże głosi zaproszony duchowny z innego Kościoła chrześcijańskiego, a księża katoliccy mówią kazania w świątyniach bratnich Kościołów. Od 1974 roku Kościół katolicki organizuje go wspólnie z Polską Radą Ekumeniczną.
W strukturach Konferencji Episkopatu Polski obok Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Religijnego istnieje Rada ds. Ekumenizmu, w ramach której powstały zespoły do dialogu z Kościołami prawosławnym, luterańskim, polskokatolickim, mariawickim i adwentystycznym, a następnie zawiązały się wspólne komisje dwustronne. Polska jest prawdopodobnie jedynym krajem na świecie, gdzie istnieją tego typu stałe komisje międzykościelne, za którymi po stronie katolickiej stoi autorytet Konferencji Episkopatu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.