Białystok: stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zakończyli obóz wakacyjny
23 lipca 2017 | 15:26 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ
23 lipca Mszą św. pod przewodnictwem bp. Henryka Ciereszki zakończył się obóz dla stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Przez 10 dni blisko siedmiuset młodych ludzi z całej Polski – gimnazjalistów i licealistów – zwiedzało Białystok i Podlasie, poznając tutejszą historię, kulturę, zabytki, religijność i miejsca kultu.
Jak podkreśla ks. Dariusz Kowalczyk – prezes Fundacji, stypendyści doskonale czuli się w Białymstoku, na każdym kroku dostrzegali życzliwość i otwartość mieszkańców oraz władz miasta, które doskonale współpracowały w zorganizowaniu im pobytu. Ks. Kowalczyk zauważa, że wypracowana przez lata struktura obozów zawsze jest podobna, natomiast ich treść jest corocznie różnorodna i nieco inna.
„Każde miasto ma swoją specyfikę i ono samo wyznacza treść, choćby dlatego, że ma inną ofertę uczelni. Tu zaczęliśmy od Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej, poprzez Uniwersytet w Białymstoku i Białostocką Politechnikę, skończyliśmy na Uniwersytecie Medycznym. To jest ważne dla młodych ludzi, którzy wkrótce będą wybierać miejsce studiów, a dziś bardzo często się zdarza, że miejsce studiowania staje się później miejscem zamieszkania. Poznaliśmy więc to, co Białystok ma najlepszego do zaoferowania” – mówi.
Zaznacza też, że stypendyści mieli okazję zobaczyć bardzo żywy i dynamiczny Kościół. „To, co dzieje się w mieście bardzo silnie koreluje z tym, co dzieje się w Kościele: widzieliśmy jak Msze św. już od bardzo wczesnych godzin porannych gromadzą dziesiątki ludzi, jak licznie ludzie przystępują do sakramentu pokuty, jak interesują się życiem Kościoła. Tym na pewno wyróżnia się Białystok” – zauważa.
Ks. Kowalczyk zwraca również uwagę, że stypendyści bardzo pozytywnie zapisali się w pamięci Białostoczczan, będąc dla nich świadectwem wiary. „To jest jakiś nowy typ rekolekcji dla miast; to, że ludzie widzą zdolną, ambitną młodzież, wierzącą, mającą ideały, taką, o której mogą spokojnie powiedzieć «to jest nasza przyszłość». Gdy stypendyści pojawiają się w mieście, to ogarnia go jakby «tchnienie Jana Pawła II». Te żółte koszulki o tym przypominają” – podkreśla.
„Gdy byliśmy w Jurowcach pod wpływem samej obecności tych młodych, roześmianych ludzi ktoś poprosił o spowiedź, bo obudziły się w nim ideały przysypane kolejami losu, własną słabością. Nie było ani jednego wezwania do spowiedzi: była tylko młodzież, która śpiewała, tańczyła belgijkę, patrzyła na sokolników, na wikliniarstwo, na kowalstwo artystyczne… I to wystarczyło, żeby ktoś postanowił, że chce powrócić do żywej wiary w swoim życiu” – opowiada ks. prezes.
„Jestem przekonany o sensie wychodzenia z wiarą do ludzi: ktoś z kimś porozmawiał, ktoś dołączył do naszej modlitwy, ktoś patrząc jak odmawiamy brewiarz w parku szepnął z nami Zdrowaś Maryjo. To też bardzo ośmieliło tych młodych ludzi, że nie są w swoich przekonaniach religijnych odosobnieni. Na tych obozach dzieje się coś z pielgrzymek papieskich: uświadamiamy sobie, że jest nas wielu, że nie jesteśmy sami; że nie jesteśmy odszczepieńcami od tego głównego nurtu kultury, gdzie religia nie ma prawa wstępu, a jeśli już, to minimalny” – mówi.
„W tym mieście był Papież, analizowaliśmy więc jego homilie z tamtego pobytu. Tu – w Mieście Miłosierdzia poznawaliśmy postać bł. ka. Michała Sopoćki, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia rozważaliśmy jego kazania. Poznaliśmy to wszystko, co z duchowego punktu widzenia jest tu najcenniejsze” – dodaje, podkreślając, że ogromne wrażenie na młodych zrobiła Sokółka, Święta Woda oraz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego: „Tych przeżyć na pewno nikt nie zapomni. To, co nas łączyło to przede wszystkim Eucharystia, pełna skupienia, ale też żarliwości modlitwy”.
Pobyt młodych stypendystów został zainaugurowany 14 lipca Mszą św. w białostockiej archikatedrze, której przewodniczył abp Edward Ozorowski. W kolejnych dniach uczestnicy obozu mieli okazję zwiedzenia miasta oraz spotkania się z jego mieszkańcami, m.in. w czasie niedzielnych Eucharystii, w których uczestniczyli 16 lipca. Tego dnia młodzi odwiedzili 34 miejscowe parafie, gdzie dziękowali za okazaną im gościnność, zbiórkę środków na stypendia podczas corocznych Dni Papieskich, modlili się za darczyńców Fundacji i opowiadali o sobie. Białostoczanie mogli wysłuchać ich świadectw dotyczących przynależności do rodziny fundacyjnej zwanej „Żywym Pomnikiem” św. Jana Pawła II.
W ramach programu obozu uczniowie odwiedzili m.in. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. Wzięli również udział w dwóch dniach zajęć na lokalnych uczelniach publicznych, gdzie mieli szansę zapoznania się z ofertą edukacyjną tych placówek. 19 lipca uczestnicy obozu wyruszyli na pielgrzymkę do Sokółki, gdzie zapoznali się z historią „Wydarzenia Eucharystycznego” i uczestniczyli we Mszy św. w kolegiacie pw. św. Antoniego Padewskiego. W zorganizowanie tego dnia włączyły się władze miasta Sokółki. 20 lipca, dzięki wsparciu Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, podopieczni Fundacji zapoznali się z największymi atrakcjami turystycznymi i kulturowymi Podlasia.
W piątek 21 lipca stypendyści wzięli udział w dniu skupienia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie zapoznali się z osobą bł. ks. Michała Sopoćki i jego przesłaniem o Bożym Miłosierdziu. Wydarzenie to zakończyła procesja modlitewna do katedry, do udziału w której zaproszeni zostali mieszkańcy miasta.
Na zakończenie pobytu stypendystów w Białymstoku, w ramach podziękowania dla społeczności miasta i wspólnoty archidiecezji białostockiej w centrum miasta, na Rynku Kościuszki, został zorganizowany koncert zespołu „Tylko Ty” złożony ze stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Poprzedził go występ zespołu „Winnica” działającego przy białostockiej katedrze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.