Białystok: trwa Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan
20 stycznia 2009 | 13:40 | ks.jw Ⓒ Ⓟ
Białystok, miasto wielu kultur i religii, włączyło się w Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Jest to czas wspólnych modlitw oraz imprez kulturalnych wpisujących się w tegoroczne hasło: „Aby byli jedno w Twoim ręku” (Ez 37,17).
W archidiecezji białostockiej Tydzień Ekumeniczny rozpoczęło Nabożeństwo Słowa Bożego sprawowane w parafii ewangelicko-augsburskiej 18 stycznia.
Modlitwom przewodniczył miejscowy proboszcz, ks. Tomasz Wigłasz, homilię natomiast wygłosił kapłan Kościoła rzymskokatolickiego, ks. Radosław Kimsza. Wskazał on na Chrystusa jako na wzór jedności. „Pogłębianie wiary w Chrystusa jest naszą szansą na jedność, gdyż to On sam jest doskonałym wzorem zarówno jedności bóstwa z człowieczeństwem, jak i jedności z Ojcem” – powiedział ks. Kimsza. Interpretując Modlitwę Arcykapłańską Jezusa (J 17, 20-26) wskazał, że stanowi ona fundament działań ekumenicznych i swoisty imperatyw powołania chrześcijan. Po homilii duchowni obu wyznań modlili się o jedność oraz wspólnie udzielili błogosławieństwa zebranym.
W drugim dniu modlitw ekumenicznych, 19 stycznia, chrześcijanie zgromadzili się w cerkwi prawosławnej pw. Świętego Ducha w Białymstoku. Wspólnym modlitwom przewodniczył ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, abp. Jakub, któremu asystowali księża prawosławni. W modlitwie uczestniczyli również duchowni katoliccy i protestanccy, władze miejskie i wojewódzkie, siostry zakonne, alumni seminarium duchownego oraz wierni świeccy trzech wyznań.
Homilię przygotował ordynariusz katolickiej archidiecezji białostockiej, abp Edward Ozorowski, który nie mógł przybyć na nabożeństwo. Jego kazanie zostało odczytane. Arcybiskup zauważył, iż łaska wspólnych modlitw pomoże również „być razem” w życiu publicznym. „Żyjemy tu na tym samym terenie i często we wzajemnych odniesieniach pełnimy nasze obowiązki. Już stanowimy jedno, ale jednocześnie dążymy do pełnej jedności: tej jedności, o którą modlił się Jezus Chrystus (J17,20-26) i która jest nam konieczna do życia. Zgoda buduje, niezgoda rujnuje” – zauważył abp Ozorowski. Nawiązując zaś do hasła dnia „Chrześcijanie wobec wojny i przemocy” napisał: „Winniśmy dziękować Bogu za to, że na Białostocczyźnie nie ma walk wyznaniowych, że żyjemy ze sobą w zgodzie. Nigdy nie można zejść z drogi miłości i coraz to lepszego poznawania wzajemnie siebie. Bardziej należy widzieć to, co nas łączy, niż to, co nas dzieli. A Bóg bogaty w miłosierdzie doprowadzi nas do pełnej jedności.”
W ramach Tygodnia, oprócz wspólnych modlitw i nabożeństw odbędzie się również 21 stycznia w siedzibie Opery i Filharmonii Podlaskiej (ul. Podleśna 2) koncert „Ekumenia – idea jedności chrześcijan”. W programie przewidziane jest między innymi wykonanie utworów tradycji bizantyjskiej i łacińskiej.
Tegoroczne hasło Tygodnia modlitw zostało wybrane przez chrześcijan z Korei. Kontekst historyczny słów „Aby stanowili jedno w Twoim ręku” (podzielone Królestwo Izraela) wpisuje się w sytuację geopolityczną Korei. Prorok Ezechiel nadzieję zjednoczenia widział w nawróceniu Izraelitów i nawróceniu ich do Boga. Tą nadzieją napawały Proroka wizja połączenia w Bożych rękach dwóch kawałków drewna, które symbolizowały rozdzielone królestwa i należące do nich plemiona (por. Ez 37,19). Chrześcijanom, dwa połączone ze sobą kawałki drewna symbolizują krzyż Chrystusa. Na nim Jezus pojednał człowieka z Bogiem, napełnił ludzi nadzieją, że wierzący w Chrystusa poprzez osobiste nawrócenie będą przybliżać się do pełniej jedności.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.