Białystok upamiętnił poległych w obronie Ojczyzny i miasta sprzed 84 laty
02 września 2023 | 12:53 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ
„Jeśli chcemy budować przyszłość naszej Ojczyzny, musimy poznać jej przeszłość” – mówił abp Józef Guzdek w 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Metropolita białostocki przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. Przypominając napaść hitlerowskich Niemiec na Polskę w 1939 r., duchowni, harcerze, kombatanci oraz przedstawiciele władz miasta oraz jego mieszkańcy modlili się w intencji Ojczyzny oraz poległych w jej obronie.
„Jeśli chcemy budować przyszłość naszej Ojczyzny, musimy poznać jej przeszłość. Dlatego modlę się za tych, którzy we wrześniu 1939 r. polegli w obronie Polski, a także za nowe pokolenie Polek i Polaków, aby mieli odwagę zło nazywać złem, a dobro dobrem. Aby jednoznacznie potrafili wskazać, kto był katem, a kto ofiarą” – zaznaczył, dziękując za liczną obecność harcerzy.
Prosił ich o ciągłe poznawanie historii Polski, która „stanowi fundament budowli, jaką jest lepsze jutro”. „Jeśli my sami nie poznamy i nie napiszemy historii II wojny światowej, to będą ją pisać nasi wrogowie. Mówi się, że pierwszą ofiarą wojny jest prawda. A ja dodam, że często u początków wojny jest kłamstwo. Tak też było we wrześniu 1939 r.” – stwierdził metropolita białostocki.
Do wszystkich obecnych na Mszy św. apelował o odpowiedzialność za poznanie i przekaz prawdy kolejnym pokoleniom. Prosił także zgromadzonych na rocznicowych uroczystościach o modlitwę o dar pokoju, szczególnie w Ukrainie.
Po Mszy św. metropolita białostocki modlił się wraz z wiernymi w intencji ofiar II wojny światowej w izbie pamięci w dolnym kościele.
W pobliżu kościoła pw. Zmartwychwstania Pańskiego znajduje się Pomnik Obrońców Białegostoku, gdzie przed południem przedstawiciele służb mundurowych oraz władz województwa i miasta złożyli kwiaty.
Miejsce to upamiętnia stanowisko bohaterskiej obrony miasta pod rozkazami ppłk. Zygmunta Szafranowskiego przez żołnierzy 42. Pułku Piechoty, którzy odparli cztery ataki Niemców. Pomnik skomponowany został z drzew rosnących przy trasie do Warszawy – topoli i wierzb – „świadków” wydarzeń wojennych z 1939 r., które stworzyły niepowtarzalną scenografię ówczesnych dramatycznych wydarzeń. Kompozycja z lat 1988–1989 w swej pierwotniej wersji przetrwała niespełna dekadę. W roku 2008 przeprowadzono rewaloryzację całego kompleksu pomnikowego, którego odsłonięcie odbyło się 13 września 2009 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.