Białystok: uroczystość ku czci Świętego Kazimierza
04 marca 2014 | 22:25 | tm Ⓒ Ⓟ
„Święty Kazimierz jest patronem jedności. Królewicz jest patronem i Polski i Litwy, które przed wiekami tworzyły jeden organizm polityczny” – mówił abp Edward Ozorowski podczas uroczystości patronalnej ku czci św. Kazimierza – patrona metropolii białostockiej. Hierarcha apelował, aby przeżywana uroczystość pomogła mieszkańcom metropolii odnajdywać ducha jedności, o którego modlił się Jezus Chrystus i który jest tak bardzo potrzebny Polakom we współczesnych czasach.
Arcybiskup przypomniał, że spuścizną dzisiejszej metropolii białostockiej, jest metropolia wileńska, która „historycznie swymi granicami sięgała poza Rygę na północ i do Kijowa na południe”. Owa historia, zdaniem abp. Ozorowskiego, nabiera szczególnej wymowy w dzisiejszej sytuacji politycznej Europy, a zwłaszcza na Ukrainie. „Taka była ówczesna Rzeczypospolita i tę pamięć nosimy jako dziedzictwo, którego nie wolno nam utracić” – mówił.
Abp Ozorowski apelował o jedność pomiędzy Polakami i otwartość na sąsiednie narody, której wzorem są postawa i działalność św. Kazimierza oraz o codzienne przezwyciężanie anonimowości i niekonstruktywnej krytyki, która tworzy pomiędzy ludźmi niepotrzebne podziały.
W homilii bp Henryk Ciereszko podkreślał, że św. Kazimierz jest patronem na miarę współczesnych czasów. Przybliżając dzieje życia i główne rysy pobożności świętego Królewicza, przywołał wielką cześć, jaką oddawał on Chrystusowi w Eucharystii i jego kult do Matki Bożej.
„Niewątpliwie i z całym przekonaniem trzeba powiedzieć, że św. Kazimierz, jest i pozostanie wzorem do naśladowania, bo jego piękna osobowość, życie i dzieła, jego cnoty wyrosły na przesłaniu Ewangelii, na wierze i miłości do Boga” – mówił bp Ciereszko.
„Dziś można stawać się młodzieńcem, otwartym na ideały, mężnym w zmaganiu z skłonnościami ludzkiej natury, zdobywającym wiedzę i życiową mądrość. I dziś można być przełożonym, dyrektorem, politykiem, dbającym o dobro podwładnych, obywateli, sprawiedliwie i odpowiedzialnie zarządzającym dobrami i sprawami sobie powierzonymi. Każdy z nas, może także na różne sposoby okazywać zrozumienie, współczucie, życzliwość, pomoc nie tylko materialną, może nawet najbliższym z otoczenia, a nie tylko przysłowiowym biednym i potrzebującym” – wskazywał bp Ciereszko.
Biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej apelował także o odwagę, by „zawalczyć tak, jak św. Kazimierz o ideały i wartości, i ludzkie i Boże, o sensowny i piękny kształt naszego życia, według najlepszego prawa, bo prawa mądrości i miłości Bożej”.
Mszę św. w kościele pw. św. Kazimierza w Białymstoku koncelebrowali abp senior Stanisław Szymecki oraz biskup drohiczyński Antonii Pacyfik Dydycz, łomżyński biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski oraz kilkudziesięciu kapłanów.
W uroczystości uczestniczyli członkowie Białostockiej Kapituły Metropolitalnej, której patronem jest św. Kazimierz, profesorowie i alumni białostockiego seminarium, przedstawiciele parlamentu oraz władz wojewódzkich i miejskich, Bractwo Kurkowe, związkowcy „Solidarności”, reprezentanci szkół i harcerzy wraz z pocztami sztandarowymi oraz liczni wierni. Gościem uroczystości była wdowa po ostatnim Prezydencie RP na uchodźstwie, Karolina Kaczorowska.
Święty Kazimierz był synem króla Polski, Kazimierza Jagiellończyka. Urodził się w Krakowie w 1458 r. Odznaczał się wyjątkową czystością ducha i miłosierdziem względem ubogich. Przy boku ojca brał czynny udział w życiu politycznym. Był gorliwy czcicielem Eucharystii i Najświętszej Maryi Panny. Wiele czasu poświęcał na modlitwę. Po długotrwałej chorobie płuc zmarł w Grodnie 4marca 1484 r. Pochowany został w katedrze wileńskiej.
Metropolia białostocka czerpie z wielowiekowej tradycji religijnej pielęgnowanej w archidiecezji wileńskiej. Od 1992 r., kiedy bł. Jan Paweł II utworzył Białostocką Prowincję Kościelną, św. Kazimierz jest jej patronem. W skład Metropolii Białostockiej wchodzą Archidiecezja Białostocka oraz Diecezja Drohiczyńska i Łomżyńska.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.