Drukuj Powrót do artykułu

Białystok: wkrótce Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka do Wilna

13.07.2017 , wilenska.bialystok.pl, abd, Białystok, 13-07-2017 Ⓒ ℗

Sample gr. Michał Plewka (KAI)

Już po raz 25. wyruszy Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka z Białegostoku do Wilna. Jej trasa przebiegnie przez Polskę, Białoruś i Litwę, a modlitwa w Wilnie wpisze się w tym roku w obchody 90-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej.

Białostocka Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka do Wilna po raz pierwszy wyruszyła w 1993 r. z inicjatywy ks. Jana Filewicza. Każdego roku bierze w niej udział kilkuset wiernych z różnych stron Polski oraz innych krajów. Dołączają do niej także pielgrzymi z Grodna. Wśród pielgrzymujących jest wielu ludzi młodych. Hasłem tegorocznej Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymki do Wilna są słowa „Będziesz miłował”, a jej trasa przebiega przez tereny Polski, Białorusi i Litwy.

Jest to dla nas wielkim powodem do radości, że pomimo innego stylu życia, nieraz i wygody, i luksusu jest nas każdego roku więcej; że jest to pielgrzymka, która przeżywa rozkwit. Po drodze spotykamy się z wielką uprzejmością ludzi, którzy dzielą się swoim świadectwem wiary, chęcią wyjścia z pomocną dłonią drugiemu człowiekowi, a także razem z nami przeżywają swoje trudności. My, jako pątnicy, nie pozostajemy obojętni, zabieramy ze sobą do plecaka wszystkie intencje – pisze w imieniu organizatorów kierownik pielgrzymki ks. Łukasz Żuk.

W tym roku 25-lecie ekumenicznej pielgrzymki zbiega się z jubileuszem 90-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. Konferencje, które pomogą uczestnikom poznać temat tegorocznej wędrówki, przygotowuje pallotyn ks. Krzysztof Kralka.

Podobnie jak w poprzednich latach, wspólne pielgrzymowanie rozpocznie się Mszą św. 16 sierpnia o godz. 5.30 w białostockiej katedrze. W ciągu 9-dniowej wędrówki, pielgrzymi pokonają dystans ok. 300 km. Do Wilna dotrą 24 sierpnia ok. godz. 15.00. Po powitaniu odprawiona zostanie Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie. Zwieńczeniem wspólnej wędrówki i modlitwy będzie Msza św. odprawiona 25 sierpnia w katedrze wileńskiej.

„Pielgrzymka ma za sobą już pewną historię. Powstawała w trudnych czasach. Jej początki nie były proste, wielu ludzi poświęcało swój czas i starania o to, abyśmy mogli teraz pielgrzymować przez tak piękną trasę. Jako pielgrzymi chcemy to w jakiś sposób zrekompensować. Dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy byli choć jeden raz na pielgrzymce na wspólny apel dziękczynny, który odbędzie się 17 sierpnia ok. godz. 18.30 w Kuźnicy Białostockiej” – zachęca ks. Żuk.

Zapisy na pielgrzymkę potrwają od 17 lipca do 4 sierpnia. Zapisać się można osobiście w Biurze Pielgrzyma przy parafii Ducha Świętego w Białymstoku (ul. Sybiraków 2, 15-204 Białystok), bądź wypełniając formularz na stronie internetowej: www.wilenska.bialystok.pl lub pod nr tel. 579-553-753.

Dla społeczności pielgrzymkowej Biuro Prasowe KEP utworzyło facebookowy fanpage i twitterowy hashtag #PolskaPielgrzymuje. Zamieszczać na nich można pielgrzymkowe filmy, zdjęcia, relacje i intencje. Najnowsze informacje z pielgrzymiego szlaku dostępne są również w serwisie specjalnym KAI www.pielgrzymki.ekai.pl.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.